Galeta ununda güvenceniz: Galetaş


Bu makale 2020-09-02 15:00:21 eklenmiş ve 48012 kez görüntülenmiştir.
Alaattin DURAN

 

Son yıllarda market raflarını süsleyen ve alışveriş sepetine giren galeta unu nedir ve nasıl üretilir hiç düşündünüz mü? Sağlıklı ve hijyenik şartlara uygun galeta ununun serüvenini merak ettiniz mi? Sizlere tavuk, hindi ürünleri, et, deniz ürünleri, sebzeler ve peynir çubuklarında kaplama olarak, ayrıca; köfteler, çorbalar, pizza ve mantıda katkı ve dolgu malzemesi olarak kullanılan galeta ununun üretimi ve kalitesi hakkında  bilgi vermeye çalışacağım.

 

Dünyada ilk ekmek ve un standardını oluşturan atalarımızın yolunda gittiğimizde tüketicilere sağlıklı gıdalar sunabiliriz. Bugünkü manada ilk ekmek standardını 1502 yılında II.Beyazıt “Kanunname-i İhtisab-ı Bursa” (Bursa Belediye Kanunu) fermanı ile tüm esnaflara duyurmuştur. Ekmek çiğ olursa, içinde kara bulunursa, gramajı eksik olursa para veya falaka cezaları verilebiliyordu.

 

Biz hile ve tağşiş yapanlara falaka cezası verilmesini istemiyoruz, ancak belirlenen standartlara uyulup uyulmadığını tespit için ciddi kontrollerin yapılmasını talep ediyoruz. Ekmekten çöreğe, karpuzdan düvlek kavununa, peynirden balığa, muşmuladan Türki armuduna kadar kalite ve fiyat standardı getiren II. Beyazıt öyle tahmin ediyorum ki, o dönemde üretilseydi galeta ununa da standart getirirdi.

 

Özellikle köfte harçları içinde, tavuk ve et ürünleri ile kokteyllerdeki atıştırmalıklarda kullanılan galeta unu kullanıldığı ürüne lezzet ve görsellik katmaktadır. Peki; bayat hatta belki de ufaktan küflenmeye yüz tutmuş ekmeklerden yapılmış galeta unları ile gıdalarınızı pişirmek fikri sizce uygun mu?  İki defa pişirilmiş ekmek ne kadar sağlıklı olabilir? Geri dönüşüm son derece yararlı bir konu iken Gıda Sektöründe geri dönüşüm veya bayat ekmeğin tekrar işlenerek sofralarımıza gelmesi doğru olur mu? Gıda Sektöründe özellikle ekmekte geri dönüşüm yerine israfın önlenmesi daha uygun olmaz mı?  Bakanlık yetkililerinin galeta unu konusunda da halkın sağlığını koruyacak bir kodeks oluşturması en büyük temennimdir.

 

Geri dönüşüm galeta ununa hayır!

Galeta ununu günlük tüketim için evlerimizdeki bayat ekmeklerle yapabiliyoruz. Ancak market raflarından galeta unu alırken oldukça dikkatli olmalıyız. Maalesef ülkemizde paketlenmiş endüstriyel galeta unlarının pek çoğu geri dönüşüm ekmekten yapılmaktadır. Geri dönüşüm galeta unu ne demektir? Market, bakkal, lokanta, restaurant, öğrenci yurtlar, yaşlı bakım evleri gibi toplu yemek tüketim yerlerinde artan ekmekler bir-iki gün sonra fırınlara veya geri dönüşümden galeta unu yapan fabrikalara iade edilmektedir. Hijyenik koşullardan uzak toplanan, bayatlamış, küflenmiş ekmekler tabir caizse tekrar yakılarak öğütülmektedir. Ekmekleri iki defa pişirilmesi veya yakılması pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

 

Bilinçsiz depolanan, kontrolsüz koşullarda bayat ekmeklerin fırınlanarak öğütülmesi ile galeta unu yapılamayacağı, galeta unu imalatı aşamasında fırınlama ile bakterilerin, küflerin yok olmayacağı gibi aflatoksin, okratoksin gibi mikotoksinlerin ölmeyeceği, özellikle hamile ve emziren bayanlar ile tüm tüketicilerin küflü yiyeceklerden uzak durması gerektiği, herhangi bir yeri küflenmiş bir gıdanın diğer bölümlerinin de asla yenilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Geri dönüşüm ekmekten yapılan galeta unlarının koyu renkli olması da kalitesiz olduğunun göstergesidir.

 

“Bayat ve küflü ekmekten değil,  doğrudan buğday unundan galeta unu üretiyoruz”

 Ülkemizde “Galeta Unu”nu tamamen hijyenik koşullarda ve kanunlara uygun, gıda mühendisleri eşliğinde üreten firmalar da bulunmaktadır. Kaliteli galeta unu üretmek, kaliteli buğdaylardan üretilen un ile başlar. Kaliteli un, kaliteli su, kaliteli tuz, uygun maya ve hijyenik fabrika koşulları ile üretilen galeta unlarını tercih etmek her tüketicinin hakkıdır.  Maalesef pek çok firma geri dönüşümden yapılan galeta unları ile direk undan yapılan galeta unlarını paçal yaparak tüketicilere sunmaktadır. Firmamız, bayat ve küflü ekmekten değil,  doğrudan buğday unundan üretilen galeta unu üretiyoruz.

 

Dinimiz insan sağlığa çok büyük önem vermiştir. İnsanın kendine emanet olarak verilmiş olan bedenini koruması zorunludur. Bazı din adamları bu nedenle sağlığa zarar verecek derecede yanmış yiyecekleri yemek mekruh saymış hatta uzman bir doktor, bir kimseye yanmış veya kızarmış yiyecekler yemeyi yasaklarsa, o zaman haram olduğunu belirtmişlerdir. Yanmış ürünlerin kanserojen olduğunu belirten bilim insanları, iki defa yakılan galeta unlarını da tavsiye etmeyeceklerdir.

Ailelerde karı-kocanın birlikte çalıştığı devirde yaşıyoruz. Akşamüstü işten çıkınca marketten alelacele et veya tavuk için aldığımız galeta ununa pek dikkat etmiyoruz.  Ya da çocuğumuz veya kendimiz için sipariş verdiğimiz fastfoodlarda ne tür bir galeta unu kullanılıyor biliyor muyuz?

İşte ülkemizin sadece undan galeta unu üreten ve pek çok et, tavuk ve fastfood firmasına ürün sağlayan Galetaş Gıda, insan sağlığı için var gücüyle çalışıyor. Tüketicileri uyarmak için fuarlara, sempozyumlara, kongrelere katılan, bilimsel eserlere destek veren ve yazıları ile tüketicileri sürekli uyaran firmamız insan sağlığını en yüce değer olarak kabul etmektedir.

 

‘Galetaş’ ve ‘Sözbir’ markaları tüketicilerin güvencesi

Bazı Avrupa ülkeleri sağlık için önemli olan gıda ürünlerine ciddi teşvikler vermektedir. Kaliteli gıda tüketmek, koruyucu sağlık hizmetlerinden birincisi olan; kişinin hastalıklara yakalanmasını önlemektir. Dolayısı ile pek çok üründe karışım ve harç olarak kullanılan galeta ununun sağlıklı olması çok büyük önem arz etmektedir. Galetaş Gıda olarak yıllardır verdiğimiz sağlıklı gıda tüketilmeli mücadelemizde önemli mesafe kat ettik. Verdiğimiz çabalar sonuç vermeye başladı. Türkiye’nin en önemli gıda firmaları “Galetaş” ve “Sözbir” markalarımız ile ürettiğimiz galeta unlarını kullanıyorlar. Bunda tüketicilerin bilinçlenmesi ve sağlığına önem vermesinin etkisi büyüktür.

 

“Sağlıklı mümin, hastalıklı müminden daha iyi, daha üstün ve Allâh’a daha sevimlidir” diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Bunun için sağlığımızı korumakla mükellefiz ve sağlıklı ve kaliteli gıda üreten firmaların ürünlerini tüketmek de kendimiz ve toplum menfaatinedir. Hastalıklardan korunmak ve kendimiz, ailemiz, ülkemiz için sağlıklı gıdalar ürettiğimiz gibi sağlıklı ve kaliteli gıdalar tüketmeliyiz. “Galetaş” ve “Sözbir” markalı galeta unları olarak mamullerimizde hiçbir şekilde geri dönüşüm ekmek kullanmıyoruz. Bu markaları gördüğünüz her yerde güvenle alabilirsiniz. Firmamız faturasız hiçbir alım yapmamakta ve ülkemiz kanunlarına uygun hareket etmektedir.

 

Sağlıklı Galeta unu önemli

Gıdada bilim, teknoloji ve hijyenin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde “Sağlıklı Galeta Unu” için Galetaş Gıda firması olarak Ar-Ge çalışmaları ile üretimimizi taçlandırıyoruz. Dolayısıyla; sağlıklı ve hijyenik gıda üretimi tekniklerine kulak tıkamak yerine doğru malzeme ile doğru üretimin hayati bir öneme sahip olduğunun bilincine varmamız gerekiyor. Ürünlerimizi ince, orta ve kalın gibi farklı tanecik boyutlarında üretiyoruz.

 

Ucuz galeta unu size hastalık olarak döner

Günümüzde tüketiciler adeta depresyona girmiş durumda. İnsanlar ne yiyeceklerini şaşırdıklarını belirtiyor. Galeta Unu sektöründeki bu depresyonun tedavi edilmesinin zamanı geldi de geçiyor. Beslenmeden kaynaklanan kanser hastalıkları gün geçtikçe artıyor. Geri dönüşümden yapılan galeta unları tüketiciye cazip fiyattan satılıyor. Bu da yıllar sonra insanlara hastalık olarak geri dönüyor. Gıda üreticisi firmalar olarak çoluk çocuğumuza yedirmediğimiz ürünleri piyasaya sunmamalıyız. Yoksa dağda askerimize kurşun sıkan teröristten farkımız kalmaz. Gıda teröristi olmamak için lütfen kaliteli ve sağlıklı gıdalar üretelim. Biz Galetaş Gıda olarak insan sağlığında en ufak zararı olabilecek hiçbir ürün üretmiyoruz. Her zaman galeta unu ürünlerimizin arkasındayız.

 

Soruna galeta unu açısından bakıldığında; Fırından taze taze aldığınız bir kaç ekmeğin bile beton mutfaklarda küflenmeden en fazla bir gün dayandığı günümüzde; bayat ekmeklerin toplanması, sağlıksız koşullarda depolanması, bu bayat ekmekler ile endüstriyel galeta unu üretilmesi, bunların paketlenerek piyasaya sürülmesinin insan sağlığı açısından uygun olmadığını düşünüyorum. Yıkıcı rekabet şartlarının olduğu çalışma yaşamındaki tüketicilerin zaman darlığından dolayı her zaman en doğrusunu tercih etme şansları yoksa da bizlerin onları bilinçlendirme görevi vardır.  Biz firma olarak insanlara kaliteli ve sağlıklı galeta unu sunmaya devam edeceğiz.

 

Kalite muhafızlarımız iş başında

Eğitimli bir ekibe sahip Galetaş Gıda olarak TSE 22000, FSSC 22000 ve  Helal Gıda sertifikalarına sahibiz. Galetaş Gıda firmamız tüm insanlık ve dinler için yenilebilir ürünler üretmektedir. Helal Gıda Sertifikamız Gimdes’ten olup her an denetlemelere açığız. Tüm hammaddelerimizi Helal Sertifikalı firmalardan karşılıyoruz. Unumuzu Türkiye’de kendisini kanıtlamış olan un fabrikasından almaktayız. Tüm ödemelerimizi nakit yapıyoruz. Firmamızda kalite muhafızları olarak gördüğümüz 1 Gıda Yüksek Mühendisi,1 Gıda Mühendisi, 3 vardiya amiri, 1 büro elemanı ve 12 personel olmak üzere toplam 18 kişiyi istihdam etmekteyiz. Personel eğitimine büyük önem veriyoruz ve tüm personelimizle uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. .

 

Bayat ve küflü ekmekten değil de doğrudan buğday unundan üretilen galeta unu en sağlıklısıdır. Et, tavuk, balık, patates, soğan halkası vb. yiyeceklerin pişirilmesinde lezzeti doruğa çıkaran ve modern ar-ge çalışmaları sonucu oluşan yöntemler ile ürettiğimiz galeta ununun mutfak tezgahlarımızda uzun yıllar boyunca yerini koruyacağını düşünüyorum. Galeta unu alırken markasına dikkat ediniz.

 

Saygılarımla….

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör