“Madensuyu sektöründe lideriz”

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ürettiği madensuyunu ulaştırarak, tüketicinin beğenisini kazanan ve yurtiçi pazardan en büyük payı alan Beypazarı Maden Suları emin adımlarla ilerliyor. Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımızla şu anda 27 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz diyen Beypazarı Doğal Maden Suları Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan ile yatırımlarını ve madensuyu sektörünü konuştuk.
Bu haber 2018-07-09 17:53:50 eklenmiş ve 3220 kez görüntülenmiştir.

 

Food Sektör: Markanızdan ve sektörde bulunduğu konumdan kısaca bahsedebilir misiniz? (Pazar payı, satış rakamları, üretim kapasitesi, büyüme oranı vs.)

Niyazi Ercan: Beypazarı maden suyu olarak 61 senedir sektördeyiz ve işimizin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Maden suyu dolum tesisi olarak kalitemiz ve güvenilirliğimiz ile sektörde bir numarayız. Her zaman için kaliteyi bozmadan üretim yapmak birinci hedefimizdir. Türkiye piyasasının 3’te 1’ine sahibiz. Türkiye de ki en yüksek dolum hızına sahip maden suyu şişeleme firmasıyız. Saatte 300 bin şişe maden suyu dolumu gerçekleştiriyoruz. Toplam 4 adet üretim hattımız var. Alman ve İtalyan marka makinalarda ISO 22000 ve 9001 belgeleri doğrultusunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

 

 

“Türkiye maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke”

 

 

Food Sektör: Güncel ihracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Niyazi Ercan:Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ulaşmaya çalışıyoruz ve tüketicinin beğenisi ile yurtiçi pazarından en büyük payı alan firma olmayı başardık. Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımızda mevcut ve şu anda 27 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Başka Kıbrıs olmak üzere, Almaya, Fransa, Irak, Dubai, Arabistan gibi ülkelere ürünlerimizi göndermekteyiz. Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabi yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından ithal ediyorlar. Türkiye de maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. Çünkü Avrupa ülkelerinde maden suyu tüketimi çok yaygındır ve bu konuda yerleşmiş önemli bir alışkanlık vardır. Türkiye’de de maden suyunu sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Ancak, sadece ağır yenen yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için değil aynı zamanda spordan sonra, hamilelikte, gençlikte, yaşlılıkta kısacası yaşanan her anda içilebilen sağlıklı keyif içeceği olarak insanların tüketmesini sağlamak istiyoruz.

 

Food Sektör: Maden suyu denince akla ilk gelen markalardan biri olan Beypazarı Maden Suyu'nun yeni yatırımı "gazoz" hakkında bilgi alabilir miyiz?

Niyazi Ercan:Maden suyu sektöründe 61 senenin içindeyiz. Ürün kalitemizden dolayı almış olduğumuz ödüllerle faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Yaklaşık 2 yıllık bir arge sürecinden sonra gazozumuzu piyasaya sunduk. Mevcutta bulunan ve meyve aromalı ürünlerimizi ürettiğimiz hattımızda gazoz çeşidimizi de üretiyoruz. Gazozumuz tüketicilerin beğenisini kazandı diyebiliriz. İçimi daha hafif ve daha az şekerli olduğu için kolaylıkla tüketilebilmektedir. Beypazarı Maden Suyu Ar-Ge’si sonucunda, yeni bir ürün pazara sunulmadan önce müşteri talebine göre damak zevkine uygun ve en doğru tat için birçok deneme yapılır. Doğru lezzet bulunduğunda ise kullanışlı ve yenilikçi ambalajlarda piyasaya sunulur.  1957 yılından bu yana aynı kaynakta şişelenen Beypazarı Maden Suyu’nun limon, elma, vişne, çilek, nar, mandalina, karpuz çilek ve C vitaminli limon aromalı maden suları şirketin yenilikçi anlayışının temsilcisi olan ürünlerdir. Uzun bir Ar-Ge çalışması sonrasında maden suyunun kalitesi ve mineral değerleri ile oynamadan %100 doğal aroma ile eşsiz tatlar elde edilmiş ve tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

 


“Maden suyunun sağlığa ve sağlıklı yaşama katkısı anlaşılıyor ve benimseniyor”

 

 

Food Sektör: Beypazarı markasının maden suyu pazarındaki konumu ve gelecek dönem hedefleri nelerdir?

 

Niyazi Ercan: Maden suyu olarak içecek pazarını değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını sektörün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor. Gün içinde kaybettiğimiz mineralleri vücudumuza almanın en kolay ve sağlıklı yolu maden suyu içmektir. Maden Suyunun yaşı, yeri, zamanı yoktur. Bebeklerinin ve kendilerinin sağlıklı olmalarını isteyen anneler hamileyken maden suyu içmelidirler ki günlük kalsiyum, magnezyum ihtiyaçlarını karşılaya bilsinler. Bebekleri doğduktan sonra onlara içirmelidirler ki, diş, kemik ve vücut gelişimleri sağlıklı olsun. Gençlik döneminde içmelidirler ki mineral ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra pürüzsüz, berrak bir cilde sahip olsunlar. Yaşlılık döneminde içmelidirler ki osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığının oluşma ihtimalini maden suyundan alınan kalsiyumla en aza indirsinler. Bu yönden düşünüldüğünde gerçekten sağlıklı, faydalı olan ve Türkiye’nin de maden suyu potansiyeli bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında, maden suyunun ilerleyen dönemlerde Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum.

 

Food Sektör: Maden suyunun ne gibi yararları var? Halkımız bu yararların yeterince farklında mı? Maden suyunda kişi bazlı tüketim bakımından Türkiye ve diğer ülkeler arasında istatistiksel olarak nasıl bir durum söz konusu?

Niyazi Ercan: Maden suları mineraller bakımından zengin besinler, vücudumuzda hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaç duyarlar. Beypazarı Maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalı. Doğal maden suları böbrek ve idrar yolarında taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikli yüksek mineralli maden suları iltihabı geriletici etki gösterirler. Boşaltım sisteminin birçok hastalığın da böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bolca doğal maden suyu içilmesi temel önlemlerdendir. Türkiye’de maden suyu bilinci istenilen düzeyde maalesef değil. İnsanlar sağlıklı yaşam için tüketilebilecek vücudun sıvı ve mineral dengesini sağlayacağının bilincinde maalesef değiller Maden suyu içmek bir kültürdür. Yurt dışı ülkelerine baktığınızda maden suyu tüketimi Türkiye de ki tüketimin 10 katıdır. Maden suyu sadece yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için içilen içecek olarak algılanıyor. Ancak, maden suyu içinde bulunan birçok yararlı mineraller sayesinde, vücudun dinç kalmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Gün içinde ter ile birçok sıvı ve mineral kaybederiz, bu kaybı telafi edecek en iyi içecek maden suyudur.

 

“Meyve aromalı ürünlerin maden suyu pazarındaki payı %24”

 

Food Sektör: Son yıllarda meyve aromalı maden suları piyasaya girmeye başladı. Siz de meyve aromalı maden suyu üretiyor musunuz? Bu kapsamda aromalı maden suyunu ürettikten sonra satışlarınızda bir artış söz konusu oldu mu?

Niyazi Ercan: Meyve aromalı ürünlerin maden suyu pazarındaki payı %24 civarındadır. Meyve aromalı maden suları ile sektörde ürün çeşitliliği sağlanırken, değişik yaş guruplarında aktif maden suyu tüketicisi haline gelmesi olanağı sağladı. Meyve aromalı madensuları diğer gazlı ürünlere de sağlıklı bir alternatif oluşturuyor. Bu yenilik sektöre elbette canlılık getirdi. Firmamız için önemli olan maden suyunun doğallığını bozmadan aroma ile birleştirebilmekti. mineral değerleri ile oynamadan %100 doğal aroma ve pancar şekeri kullanarak meyve aromalı çeşitlerimizi ürettik. Şu anda 8 çeşit meyve aromalı maden suyumuz mevcut.

 

Food Sektör: Firmanızın 2017’deki büyüme, pazar payı hakkında bilgi vererek nasıl geçtiğini açıklar mısınız?

Niyazi Ercan:1957 senesinden bu yana maden suyu sektöründe hizmet vermekteyiz. Yıllardır sektördeki liderliğimizi de tüketicilerimizin takdiri sayesinde sürdürüyoruz. Bunu sağlamamızdaki en önemli husus üretimimiz esnasında halkın sağlıklı ürün tüketme hakkına verdiğimiz değer. Bu nedenle yıllardır maden suyunu en güvenli şekilde muhafaza eden cam şişede ve en steril şekilde şişeliyoruz. Şu an 27 ülkeye ihracatımız devam ediyor. Şirket olarak bizim asıl hedefimiz Türk halkının maden suyu bilincini artırarak daha fazla maden suyu tüketmelerini sağlamak. Sade ürünlerimizin yanı sıra meyve aromalı ürünlerimiz ile de ürünlerimizi beğeniye sunuyoruz. Meyve aromalı ürünlerimizde %100 pancar şekeri ve doğal aroma kullanmaktayız. 2017 yılında ki ekonomik krize rağmen hedeflediğimiz büyümeyi gerçekleştirdik diyebiliriz.

 

“Firmamız her sene büyümeye devam etmektedir”

 

Food Sektör: 2018 ve sonrasına yönelik yatırım, istihdam ya da kapasite artışı gibi hedefleriniz neler?

Niyazi Ercan: Sektörümüz ile ilgili teknolojik yenileri yakından takip ediyoruz. Ürün portföyümüzü müşterilerden gelen talepler doğrultusunda çeşitlendiriyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz, firmamıza hem fiziki olarak tesisler hem de insan kaynağı anlamında yatırım yapmaya devam ediyoruz.En büyük hedefimiz; daha çok ülkede, daha fazla pazar payına sahip olarak Türk maden suyuna herkesin ulaşmasını sağlamak. 2017 yılında yeni ürünümüz olan gazozu piyasaya sunduk, çok da olumlu karşılık aldık. 2018 yılı başında da Karpuz-çilek ürünü ürettik.  Tüketicilerimizden gelen önerilerle ürünlerimizdeki bu çeşitliliği sürdürmeye devam edeceğiz Zirvede kalmak zirveye çıkmaktan daha zor. Tüm bu anlatılanlara nazaran söyleyebilirim ki, Beypazarı Maden Suları şu anda dünyanın bir çok ülkesine yaptığı ihracatlar ile global bir markadır. Tabii ki daha çok ülkede daha fazla pazar payı alarak Türk maden suyunun herkes tarafından kullanılmasına aracı olmak en büyük hedefimiz. Firmamız her sene büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme gerçekleşirken kalitemizden asla taviz vermiyoruz. Her sene için hem kapasite hem de satış anlamında artış yapmayı planlıyoruz. 

 

Food Sektör: Sektörde karşılaştığınız sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinizi aktarır mısınız?

Niyazi Ercan:Maden Suyu sektöründe yaşanan sorunlardan birisi, soda ve maden suyu terimlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Maden suyu doğası itibariyle yer altından gazlı ve mineralli çıkar. Yüzde 100 doğaldır. Bunu tüketiciye anlatmak, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri doğal maden suyu ile karşılayabilecekleri konusunda bilgi vermek, hatta kamu spotuyla bile maden suyunu tanıtmak gerekir. Sektörümüz az bir karla ayakta kalmaya çalıştığı için büyük oranda kampanyalar yapıp maden suyunun yararlarını anlatamıyoruz ne yazık ki. Bu yüzden sağlık için önemli olan bu içeceği daha iyi anlatabilmemiz gerekmektedir. Maden Suyu terimi Türkiye’de tam olarak anlaşılmış değil, maden suyunu neden içmeleri gerektiğini ve maden suyunun doğal olarak gazlı çıktığını ve mineralli olduğunu bilmiyorlar. Maden sularının içerisindeki mineral değerleri doğaldır ve çıktığı bölgeye göre farklı mineral değerlerine sahiptirler. Firmalardan tesislerin gayri safi hasılatının %1 oranında idare payı alınıyor. Halbuki akışkanın kullanıldığı doğal madensuyu tesisinde madensuyu üretiminin dışında su, meşrubat ve/veya meyve suyu gibi diğer alkolsüz içeceklerde üretiliyor. Tesislerin gayri safi hasılatının %1’i tutarında idare payının alınması dışında diğer ticari faaliyetlerinden de idare payı alınması şeklinde yorumlanabileceğinden kanunun maksadı aşılmış oluyor. Ayrıca Doğal madensuyu üretim maliyetinin %80’i ambalaj malzemelerinden (şişe, kapak, etiket, shring, mürekkep, strec sarma, karton koli) oluşmakta. Alınan bu %1’lik payın ambalaj malzemeleri dahil hesaplanması sektöre aşırı yük getiriyor. Bu nedenle bu payın ‘‘ambalaj malzemeleri maliyetleri düşüldükten sonra geriye kalan hasılatın %1’i şeklinde olması lazım.

 

“Avrupa Kalite Ödülünü aldık”

 

Food Sektör: 2018 Avrupa Kalite Ödülüne layık görüldünüz. Bu başarınızı nasıl yorumluyorsunuz?

Niyazi Ercan: AR-GE ekseninde oluşturulacak kalite ve inovasyon yeteneğinin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Araştırmacı iş gücü, nitelikli bir iş gücüdür. Araştırma, geliştirme, bilimsel ve tek­nik bilgi birikimini artırmak amacıyla sistematik bir temele dayalı olarak yü­rütülen yaratıcı çaba ve bu bilgi biri­kimini yeni uygulamalarda kullanmaya devam etmeliyiz. Sektöre adım attığımız günden itibaren her zaman için kaliteyi ön planda tutmaya çalıştık ve sağlıklı olan maden suyunu doğal haliyle tüketicinin beğenisine sunmaya özen gösterdik. Bizim kalite anlayışımız, doğal olanı doğal haliyle tüketiciye sunmak. Böylesine saygın bir ödüle layık görülmekten büyük gurur duyuyoruz ve bu ödüle layık gören herkese de çok teşekkür ederiz.

 

Food Sektör: Eklemek istedikleriniz...

Niyazi Ercan: Maden Suyu sağlıklı bir içecektir. Doğallığını bozmamak için en iyi koruyucu ambalaj cam şişedir. Ayrıca Maden suları ihtiva ettiği minerallerden dolayı direkt olarak güneş ışığı almamalıdır, bunun için renkli cam şişelere ürün dolumu yapılmalıdır. Meyve aromalı maden suyumuzu da doğal maden suyundan ürettiğimiz için bu ürünlerimizi de renkli şişe ile piyasaya sunuyoruz. Maden suyumuz yer altından zengin mineralleri ile gazlı olarak yeryüzüne çıkmaktadır. Bizim yaptığımız, bu şifa kaynağını bozmadan şişelemek ve tüketici ile buluşturmak. 61 sene boyunca bunu başardık ki tüketicilerimizin takdiri ile sektörde lider konumdayız.

 

ETİKETLER : maden suyu Niyazi Ercan Beypazarı sağlık içecek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportaj haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Puan Durumu
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör