"Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler" kitabı yayınlandı

"Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler" kitabı yayınlandı. Sidas Yayınları arasında çıkan kitabı Ankara Üniversitesi Kalecik Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yalçın Güçer yazdı.
Bu haber 2021-02-20 15:39:43 eklenmiş ve 15300 kez görüntülenmiştir.

 

"Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadillerin yaşadıkları Grebene ve Nasliç bölgelerinde yetiştirdikleri ürünlerden yaptıkları geleneksel yemekleri malzemeleri ve tarifleri ile bu kitapta bulacaksınız. Kitapta; 12 Çeşit Çorba (Çurvas), 27 çeşit Yemek (Faya), 21 Çeşit Börek (Pıtıs), 12 Çeşit Kurabiye-Ekmek-Mantı (Lukumna-Psumna-Mantya), 21 Çeşit Tatlı (Ğlika), 9 Çeşit Aperatif (Aperatis), 18 Çeşit Kışlık Erzaklar (Himunatku Zahres) teferruatı ile anlatılıyor.

 

Mübadil yemek kültürünün unutumaması için bu kitabı yazdığını belirten Dr. Yalçın Güçer: “Kitabımızın içeriğini Lozan Antlaşmasıyla 1924 yılında Rumeli Serfice Sancağı’na bağlı Grebene Kazası Krifçe Köyü’nden (yeni adı Kivotos Köyü) mübadeleyle gelen ve Niğde Merkez’e bağlı Yeşilburç Köyü’ne yerleşen mübadillerin çocukları ve torunlarıyla, kültürün en önemli miras değerleri arasında bulunan geleneksel gıdalara yönelik olarak yapılan görüşmeler ve çalışmalardan elde edilen bilgiler oluşturmuştur.

 

Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadillerin yaşadıkları Grebene ve Nasliç bölgelerinde yetiştirdikleri ürünlerden yaptıkları geleneksel gıdalar incelendiğinde, kısıtlı imkanlara rağmen çok zengin bir mutfağa sahip oldukları ve ellerindeki kısıtlı mevcut her malzeme ile çok güzel lezzetler ortaya çıkardıkları görülmektedir. Bir başka deyişle temelinde yokluk ve zor yaşam koşulları olan geleneksel yemeklerimiz incelendiğinde, mübadelenin bıraktığı derin izler net olarak görülmektedir. Geleneksel mübadil yemeklerimiz özelinde kültürel mirasımızın ilelebet var olması ve unutulmaması diliyorum.” şeklinde konuştu.


Tamamı renkli basılan kitap 144 sayfa ve 50 TL den satışa çıktı. iletişim: sidasmedya@gmail.com   Wattsapp: 05555307712

ETİKETLER : Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler Yalçın Güçer Mübadil yemek lezzet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kitap haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör