Türkiye Ceviz Üreticileri cari açığı azaltmayı hedefliyor

Türkiye’de dünya standartlarında üretilen ceviz miktarını arttırmayı hedefleyen Ceviz Üreticileri Derneği, ilk genel kurulunu Ural Ataman Klasik Araba Müzesi’nde 22.Haziran.2021 tarihinde gerçekleştirdi.
Bu haber 2021-06-25 09:30:26 eklenmiş ve 3050 kez görüntülenmiştir.

 

Ceviz üreticileri Derneği’nin yeni dönem Yönetim Kurulu adına bir konuşma yapan Erba Tarım Kurucusu Ömer Ergüder “Üyelerimiz yaklaşık 35.000 dekarı kapsayan orta ve büyük ölçekli tarım arazilerinde modern tarım teknikleri kullanarak, dünya standartlarında ceviz üretimi yapmakta olan kurumsal girişimcilerdir. Derneğimizin ana amacı dünyanın en büyük ceviz pazarı olan Türkiye’de, üyelerimiz tarafından yüksek standartlarda üretilen lezzetli ve kaliteli ceviz miktarını arttırarak, 250 milyon dolara yaklaşan cari açığa pozitif katkı sağlamaktır. Bizim görevimiz dünyanın en iyisini üretmek, tüketicilerimizden ricamız ise Türkiye’nin üretimi lezzetli ve kaliteli cevizi ısrarla talep etmeleridir” dedi.

 

35 bin dekarda verimlilik iki katına çıkacak

Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri 35.000 dekarda dikili 900.000’den fazla ceviz ağacı ile kısa vadede yıllık 19.000 ton rekolteye ulaşmayı hedeflerken Türkiye genelinde dekar başına 200-250 kg olan ortalama ceviz verimini de 500-550 kilograma yükseltmeyi planlamakta.

Bu iddialı hedefe ulaşmak için oluşturulan üretim komitesi, fidan seçiminden bahçe kurulumuna, bitki beslemeden sürdürülebilir bahçe yönetimine, eğitimden tarım teknolojileri kullanımına kadar modern tarım teknikleri konusunda üyelerine yol göstermek için kollarını sıvadı.

 

Cevizin yerlisi, cevizin en lezzetlisi

Tarih boyunca tarımın beşiği olmuş olan Anadolu ve Trakya toprakları, başta ceviz olmak üzere pek çok ürünün en lezzetlisinin ve en kalitelisinin üretildiği yer olagelmiştir. Bugün tükettiğimiz cevizin %70’ine yakın miktarını ithal ediyor olmamız yalnız ekonomik açıdan değil aynı zamanda alıştığımız, hak ettiğimiz lezzet ve kaliteye ulaşamama açısından da üzücüdür. Yerli cevizin yetiştirilme safhasından işlenmesine kadar gösterilen profesyonel özene ve daha da önemlisi hasattan sofraya hiçbir kimyasal işlem görmeden gelmesine dikkat çeken Ceviz Üreticileri Derneği, tüketicilerin doğru bilgiye ulaşabilmeleri için kalite standartlarının oluşturulması konusunda yetkililerle işbirliği yapmayı planlamaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’nin Üretimi Ceviz: Cevizin Yerlisi, Cevizin En Lezzetlisi sloganıyla tüketici ile iletişim kurarak kaliteli yerli cevizin farkını anlatma amacıyla iletişim çalışmalarına başlanmıştır.

 

 

Ceviz Üreticileri Derneği Hakkında

INC; Uluslararası Ceviz ve Kuru Meyve Konseyi (INC; International Nut and Dried Fruit Council) resmi üyesi olan Ceviz Üreticileri Derneği, 2020 yılında modern ziraat uygulamaları ile ceviz üreticiliği yapan tarım işletmelerinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur.

 

Toplamda 35.000 dekarı aşan tarımsal arazide dikili 900.000’den fazla ceviz ağacı ile tarım sektörüne yön veren Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri, yayınladıkları sürdürülebilirlik kriterleri ile tüm tarım sektörüne öncülük yapmaktadır.

 

Türkiye Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri, Anadolu'nun 3.000 yıllık ceviz kültürünün mirası ile tabiatı koruyan, geliştiren, ülkemizi ormanlaştıran, toprak ve insan sağlığını ön planda tutarak ceviz yetiştiriciliği yapmaktadırlar.

Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri neredeyse tamamı tarımsal kalkınma bölgelerinde yer alan ceviz plantasyonlarında, kırsal kalkınmaya verdikleri destek ile tarımsal istihdam sağlarken, bölgesel otorite ve sivil toplum kuruluşları ile koordine olarak, yöresel eğitim ve kültürel gelişim programlarının geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamaktadırlar.

 

Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri Türkiye'nin üretimi Yerli Cevizlerin yetiştirilme, bakım, işleme, dağıtım ve satış ağlarında çalışanlarıyla, ülke istihdamına kayıtlı tarım çalışanı kazandırmanın yanı sıra, her yıl ülke ekonomisine 100 milyon dolara yaklaşan kayıtlı bir hacim sağlamaktadır.

 

 

 

ETİKETLER : Ceviz Ömer Ergüder ihracat kalite
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör