LAV ve GCA’dan 2022 Uluslararası Cam Yılına destek

Dünyanın en büyük beşinci sofra camı üreticisi konumunda olan LAV ve cam ambalaj alanında söz sahibi konumda olan GCA, camın günümüzdeki sürdürülebilir, ekonomik, teknolojik ve bilimsel önemini vurgulamak için 2022’nin “Uluslararası Cam Yılı” olmasına destek veriyor. Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde 2022 yılının “Uluslararası Cam Yılı” olarak ilan edilmesi için pek çok ülke, akademik dünya ve sanayi Uluslararası Cam Komisyonu (ICG) ile birlikte çalışıyor. Gürok Topluluğu, LAV ile sofra cam üretiminde 25 yılı aşkın, GCA olarak cam ambalaj sektöründe ise yaklaşık 10 yıllık deneyimiyle ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarına değer katan adımlar atıyor. Bu doğrultuda 2022 yılının “2022 BM Uluslararası Cam Yılı” olması için destek sağlamak amacıyla çalışanlarından, kamu kurum ve kuruluşlarına, iş dünyası temsilcilerine, üniversitelere, müşterilerine, medyadan kamuoyuna kadar uzanan tüm paydaşlarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.
Bu haber 2021-04-28 13:24:51 eklenmiş ve 2696 kez görüntülenmiştir.

 

2022’nin “Uluslararası Cam Yılı” olmasıyla ilgili 28 Nisan 2021’de açıklanacak karar öncesinde de ilgililer, www.iyog2022.org web sitesi üzerinden başvuru yaparak ücretsiz olarak destek olabiliyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan LAV Genel Müdürü Tuğrul Baran şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda kaynak verimliliği, atık azaltımı ve etkin çevre yönetimi gibi önemli noktalar, LAV olarak bizim de  odaklandığımız ve üzerine çalıştığımız konular arasında yer alıyor. Burada günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan cam, pek çok alandaki kullanımıyla, sağlıklı ve geri dönüşebilir özellikleri sayesinde hem atık azaltımına yardımcı oluyor hem de kaynak verimliliğini artırıyor. Sürdürülebilir geleceğin önemli madenleri arasında yer alan cam için cam dünyasının en etkili organizasyonu konumundaki Uluslararası Cam Komisyonu (ICG)’nun 2022’nin ‘Uluslararası Cam Yılı’ sayılması için yaptığı çalışmalara desteklerimizi sürdürüyoruz. Uluslararası Cam Komisyonu’nun Birleşmiş Milletler’e yaptığı başvuruda camın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin pek çoğunda aktif rol aldığından bahsediliyor. Sağlık ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, temiz su ve sanitasyon, erişilebilir ve temiz enerji, sanayi, yenilikçilik ve altyapı, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, sorumlu üretim ve tüketim, iklim eylemi ve sudaki yaşam hedefleri gibi çoğu BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi için farklı alanlardaki kullanımıyla fark yaratan cam, sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir potansiyele sahip. Biz de işi cam üretmek olan bir şirket olarak camın doğaya zarar vermeyen özelliği ve topluma faydasını her zaman göz önünde bulunduruyoruz. Dünyanın en büyük sofra camı üreticilerinden bir firma olarak cam ile hayatın her anına keyif katmayı hedefliyoruz bu sebeple 2022’nin ‘Uluslararası Cam Yılı’ olması için biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret ise “İnsanlık tarihi camın yarattığı dönüm noktalarıyla doludur. 3 bin 500 yıl önce cam boncuk üretimiyle başlayan macera, kozmosun harikalarına Galileo’nun teleskopuyla gözlerimizi açmamızı sağladı. Mikroskoplar, hücreleri incelememize ve hastalıkları anlamamıza, ampuller geceleri çalışmaların devam etmesine imkân sağladı. Camın dünyamız üzerindeki olumlu etkisi genişlemeye devam ediyor. Şimdi dünyayı camdan görüyoruz. Telefon ekranlarımız, güneş panelleri, cam takviyeli rüzgar türbinleri gibi birçok alana cam entegre edildi. Enerji, mimari, biyotıp, ecza alanında kullanılan farmasötik cam ambalajlar, tarım, bilgi & iletişim, elektronik, havacılık, optik, otomotiv, dekorasyon, gıda, içecek ve daha birçok alanlardaki cam kullanımı Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıda bulunuyor. Cam, gelişimi sağlayan en önemli malzemelerden biri olduğunu binlerce yıllık geçmişiyle kanıtlamıştır. Önümüzdeki dönemde de gerek insanların tedavisinde kullanılacak biyo-çözünür camlarla sağlık alanında; inovatif ve yüksek verimli fotovoltaik panellerle yenilenebilir enerji sektöründe, gerekse UV koruması sağlayan veya farklı kaplama ve kompozisyonlarla ambalaja antimikrobiyal ve antivirütik özellikler kazandıran gıda ve içecek ambalajlarıyla camın yeni dünyada öncelikli malzemelerden olacağını ön görebiliyoruz. Camın modern toplum üzerindeki bu kalıcı etkisi ile, 2022 yılının ‘Uluslararası Cam Yılı’ olması için biz de desteğimizi ortaya koyuyoruz.” dedi.

 

LAV and GCA support the proclamation of the "2022 UN International Glass Year”.

LAV, the fifth-largest glassware producer globally, and GCA, an influential player in the glass packaging industry, jointly endorse the recognition of the year 2022 as the "International Year of Glass." The aim of the year will be to emphasize the sustainability, financial, technological, and scientific aspects and values of glass. In this context, academia, several countries, and industries are collectively working with the International Glass Commission (ICG) in the presence of the United Nations for 2022 to be declared as the "International Year of Glass." With LAV's over 25 years of experience in glassware and GCA's nearly 10 years of background in glass packaging, Gürok Group is taking steps to add value to the global economy, the glass industry, and partners by targeting excellent quality in products and services. Accordingly, Gürok Group continues its efforts to raise support for the "UN International Glass Year" directed to a large audience: from stakeholders and employees to public institutions and organizations, from business representatives and universities, from media to customers and general public. Therefore, to support the proclamation of the "2022 UN International Glass Year," Gürok Group continues to work with all its partners and associates ranging from its employees to state institutions and organizations, from business representatives to universities, customers, media, and public.

 

Before the decision to be announced on April 28, 2021, regarding the fact that 2022 will be the "International Year of Glass," those who are interested in the topic can provide support through the website www.iyog2022.org.

 

In his statement, LAV GM Tuğrul Baran said: "Critical points such as resource efficiency, waste reduction, and effective environmental management in line with the Sustainable Development Goals of the UN are among the issues that we, as LAV, focus and work on. Glass, which is among the indispensable parts of our daily life, helps reduce waste and increases resource efficiency thanks to its versatility, healthy and recyclable properties. Since glass is amongst the most crucial materials for a sustainable future, we continue to assist the International Glass Commission's (ICG) efforts -the most influential organization of the glass world- to make 2022 the "International Year of Glass." The application made by the ICG to the UN mentions the importance and active role of glass in many of the Sustainable Development Goals. Glass has immense potential for a sustainable future: With its diverse uses in various areas, it makes significant differences in many SDGs such as Good Health and Well-being; Quality Education; Gender Equality; Clean Water and Sanitation; Affordable and Clean Energy; Industry, Innovation, and Infrastructure; Sustainable Cities and Communities; Responsible Consumption and Production, Climate Action and Life Below Water.

 

We always consider the glass's harmless characteristics to nature and social benefits. As one of the largest glassware manufacturers globally, we strive to add joy to every moment of life with glass, so our efforts to make 2022 the "International Glass Year" proceed."

 

In the same statement, GCA General Manager Dr. Abdullah Gayret also said, "Human history is full of turning points ignited by the glass. The adventure that started with the production of glass beads 3,500 years ago has opened our eyes to the wonders of the cosmos with Galileo's telescope. Microscopes allowed us to examine cells and understand diseases, and light bulbs help us continue working through the night. The positive influence of glass on our world continues to grow. Now we see the world through glass. Glass has been integrated into many areas such as our phone screens, solar panels, glass-reinforced wind turbines. The use of glass in energy, architecture, biomedicine, pharmaceuticals, agriculture, information & communication, electronics, aviation, optics, automotive, decoration, food, beverage, and many more fields contributes to the United Nations' SDGs. Throughout its several millennia-long history, glass has countless times proven to be one of the most valuable materials for progress. Biodegradable glasses for treatment purposes in medicine; Innovative and highly efficient photovoltaic panels in the field of renewable energy; Glasses that provide UV protection or have antimicrobial and antiviral properties with different coatings and compositions... We can predict that glass will remain a high-priority material in the long view with these new age glasses. And with its lasting effect on modern society, we're setting forth our support for 2022 to be the "International Year of Glass"."

 

 

ETİKETLER : Gürallar Cam Cam yılı GCA LAV cam şişe
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ambalaj haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör