Azerbaycan Sumgayıt Devlet Üniversitesi

Sumgayıt Devlet Üniversitesi'nde ve onun bünyesinde faaliyet gösteren Sumgayıt Devlet Teknik Kolejinde üniversitenin rektörü yanında Toplumsal Denetim ve Danışmanlık Konseyi üyeleri, Sivil Toplum kuruluşları, ebeveynler, Medya ve kamuoyu temsilcilerinin katılımıyla 2018-2019 öğretim yılının sonbahar sömestrin sınav oturumunun gidişatı izlenildi.
Bu haber 2019-02-05 17:25:33 eklenmiş ve 63945 kez görüntülenmiştir.

 

Üniversitenin Sosyal meselelerden sorumlu Rektör Yardımcısı Doçent Ramiz Hüseynov katılımcılara 2018-2019 öğretim yılının sonbahar imtihan toplantısının düzenlenmesi ve gidişi, imtihan kuralları, sınav sürecinde şeffaflığın ve tarafsızlığın sağlanması için gerçekleştirilen amaçlı etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Eğitim bakanının imtihan toplantısının düzenlenmesi ve uygulanması konusunda imzaladığı emrine göre, sınavlar mevcut kurallara uygun organize edilir, öğrencilerin bilgisinin değerlendirilmesinde şeffaflık ve tarafsızlık sağlanır. Sınav başladıktan mütamadi olarak üniversitede Sosyal Denetim ve Danışmanlık Konseyi üyeleri, ebeveynler, kamuoyu temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve kitle iletişim araçları yöneticilerinin katılımıyla SDU ve aynı zamanda Sumgayıt Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Sumgayıt Devlet Teknik Kolejinde imtihan süreci takip.

 

Prorektör onu da dikkat çekti ki, imtihanlar bir kural olarak yazılı şekilde yapılıyor. Sınav sona erdikten sonra cevap forumu imtihan denetlenme karargahında kodlaşdırılarak, öğretmenler tarafından denetlenir ve sonuçlar ilan ediliyor. Yazılı sınavda olumlu not alan öğrenciler fiyatlarını artırmak için dilekçe ile müracaat ettiğinde, onlardan appelyasiya komisyonu üyelerinin ve fakülte dekanlarının katılımıyla sözlü imtihan alınır, cevap tatmin edici olduğunda fiyatı artırılıyor. Aksi halde önceki fiyat saxlanılır.sessiyanın gidişi sırasında sınavların sonuçlarına oluşabilecek rahatsızlıkların mevcut şekilde araştırılması ve çözülmesi amacıyla Karargah ve onun bünyesinde üniversite üzere "Sıcak hattı" kuruldu, üniversitenin eğitim binalarında başvuru ve öneriler kutuları asılıp, öğrencilerin şikayetlerine onların kendilerinin ve ailelerinin katılımıyla bakıldığını, yapılmış hataların tek tek izah edildiğini. Kısacası, adalete, tarafsızlığa tam güvence verildiğini vurguladı.

 

Sonra İnsani konularda rektör yardımcısı doçent Ramiz Hüseynov heyeti ile sınavların gidişatını izlemek için Eğitim Metodik Merkezde, kitlelerde, yazı işlerinin kodlaşdırılması odasında oldu. Konsey üyeleri sınav bittikten sonra yazı işlerinin şifrələnməsi, öğretmenlerin sınavın sonuçlarını yoklamaları sürecini de izlediler ve bu süreçlerde tarafsızlığın tanık oldular. Aynı zamanda konuklar modern ekipmanlarla donatılmış laboratuvar ve zengin elektronik kütüphanede oldular.

 

Prorektör onu da dikkat çekti ki, sınavlara bizzat üniversitenin rektörü Prof İlhan Hüseynov kendisi kontrol ediyor. Rektör kabul gününden başka, toplantı süresince her gün öğrenci ve velileri kabul ediyor, onları dinler, öğrencilerin sınavların gidişatına ilişkin ilgileniyor ve talimatlarını veriyor.

 

Sınavlar bittikten sonra Toplumsal Denetim ve Danışmanlık Konseyi üyeleri öğrencilerle de konuşmalar yaptılar. Sınavların şeffaf ve objektif yapılmasını, sınav sürecinde oluşabilecek tüm olumsuz durumların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını takdir edip, öğrencilere kendi bilgilerini ifade etmek için oluşturulan ortamdan memnunluk ifade etdilər.universitetin yönetimine, rektör prof İlhan Hüseynova şükranlarını bildirdiler.

 

Sonra heyet Sumgayıt Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Sumgayıt Devlet Teknik Kolejde imtihan sürecini izlediler. Kolejin müdürü doçent Metanet Pirguliyeva heyeti ile görüştü, kaydetti, imtihanlarda şeffaflığın sağlanmasını hayata geçirmek amacıyla hazırlık çalışmaları zamanında gerçekleştirildi. Sosyal konseyin üyeleri ve imtihan sürecine bakış geçiren diğer iştirkaçılar yapılan çalışmaları olumlu buldular.

 

Öğrenciler de kendi sıralarında oluşturulan nesnel koşullardan dolayı kolejin yönetimine teşekkürlerini bildirdiler. (Haber Azerbaycan -  Elmin Tagiyev)

ETİKETLER : Azerbaycan Üniversite Ramiz Hüseyinov İlhan Hüseynova
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör