Trabzon’da Gastronomi Çalıştayı düzenlendi

Çalıştayın açılışına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcıoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türkiye Aşçılar Birliği Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ve davetliler ile sektör temsilcileri katıldı.
Bu haber 2021-11-21 20:53:27 eklenmiş ve 1382 kez görüntülenmiştir.

 

Çalıştayda Trabzon’da gastronomi çalışmaları kapsamında Trabzon yemek kültürünün tanımlanması, yemek kültüründeki sorunlar ve çözüm önerileri, Trabzon’un gastronomi envanterinin belirlenmesi, yerel ürünlerin tespiti için yapılması gerekenler ve eksiklikler konuşuldu. 

 

Trabzon neden San Sebastian gibi olmasın 

 Bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türk mutfağının dünyanın en iyi mutfağı olduğunu hatırlattı. Boztepe, "Ancak Türkiye dünya sıralamasında 44. sırada görünüyor. Daha üst sıralara çıkması için el birliğiyle çalışmalarımızı sürdürmemiz gerek. Bu anlamda Trabzon'da yapılan gastronomi çalıştayı da önemli. Trabzon neden İspanya'daki San Sebastian gibi olmasın" dedi. 

 

 Ustaoğlu: Turizmde hak ettiğimiz yere gelmek için çalışıyoruz

 Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Uzun bir çalışmadan sonra Trabzon Turizm Konseyimizi oluşturduk. Uzun bir çalışmanın ürünü olan Trabzon'da turizmin tek elden yönetilmesi, doğa güzellikleri, destinasyonları, sağlık turizmi gibi birçok işlemi barındıran çalışmalarla arzumuz ülkemiz turizminde ve dünya turizminde hak ettiği yerde olması için gayretli olacağız. Kültürler ve medeniyetler kolay oluşmuyor. Ama barınma ama yeme ihtiyacı olsun, ayakta kalmak için tarımsal aletleri üretmesi, sağlıkla ilgili yaptığı işlemlerle birlikte kültürler böyle oluşuyor. Barınma ihtiyacından kaynaklanan bir takım binalar tarihi eserler. Ayakta kalabilmek için yaptığı tarım, avcılıkla ilgili yaptığı aletler. Tüm bunların hepsinin ön önemli parçalarından birisi yeme ihtiyacıdır. Bu noktada artık bu yıllar geçiyor, binlerce yıldan geldiğimizde bu bir sektöre dönüşüyor. Gastronomi veya farklı bir isim diyorsunuz. Ülkemizde her bir karış toprağı bir medeniyet fışkıran Anadolu coğrafyasında yemek kültürü dünyaya kazandırmamız gerekiyor. Dünyada çok gerideyiz. Anadolu coğrafyası gibi kadim geçmişi olan bir yerde yaşıyoruz.''

 

Trabzon bölgenin lideri

 Trabzon Turizm Konseyi tarafından düzenlenen 1. Gastronomi Çalıştayı’nda Türkiye’nin gastronomi lideri olması yolunda Trabzon’un ve Doğu Karadeniz mutfağının önemli katkılar yapacağına inandıklarını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzon’un kadim mutfak kültürüne hizmet etmek adına yapılan organizasyonlara destek vermeye özel gayret gösteriyoruz” dedi.

 

Meseleye sadece Trabzon olarak bakmamak gerektiğini de dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu belki de bir Doğu Karadeniz mutfağı, Doğu Karadeniz gastronomisi olarak da ele alınması gereken bir konu. Trabzon biliyorsunuz kadimden beri bu bölgenin merkezi olan bir şehir. Bölgesel lideri olan bir şehir. Dolayısıyla bu yönüyle de gastronomiye de bu manada liderlik yapabilecek bölgesel perspektifle bu konunun biraz daha Doğu Karadeniz eksenli büyümesine, gelişmesine bence hizmet edecek bir anlayışa ihtiyacımız var. İnşallah Türkiye’nin gastronomi anlamında lider olabileceğini değerli başkanımız ifade etti. Evet buna ben de katılıyorum. Biz de Trabzon’un ve Doğu Karadeniz’in bu noktada Türkiye’nin liderliğine önemli bir katkı yapabileceğine inanıyoruz. Trabzon’da çok üzerinde konuşulmuş, tartışılmış, bilimsel anlamda çalışmaları yapılmış elimizde çok yoğun verileri olan bir konu değil. Daha yeni yeni başlıyoruz. Çok ileri giden şehirlerimiz var, Doğu ve Güney Doğu mutfağı gibi. Dolayısıyla Türkiye’de gittikçe öne çıkan, önemi daha iyi anlaşılmaya başlanan bir sektör. Bu manada biz de bugün Trabzon’da bir başlangıç yapıyoruz. Geçmişte tabii ki bazı yapılan çalışmalar var onlara hiç yok diyemem ama daha ciddi daha sistematik daha stratejik alanda ele aldığımız yaklaşım olarak söylüyorum ve Turizm Konseyi’nin bu manada çok doğru bir adres olduğuna inanıyorum” dedi.  

 

Coğrafi işaretli ürünlerin sayılarını artırmalıyız

 Trabzon’un birçok medeniyete ev sahipliği, birçok kültüre başkentlik yapmış bir şehir olduğunu da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Dolayısıyla mutfağımızda kadimden gelen çeşitli medeniyetlerimizle yaşıyoruz. Bu bakımdan zengin bir mutfağımız var. Sadece küçük bir bölümü ticarileşmiş.

 

Trabzon’da tabii coğrafi işaret almış yerel ürünlerimiz var. Bunların içerisinde gıda da önemli bir yer tutuyor. ‘Akçaabat Köftesi, Hamsiköy Sütlacı, Vakfıkebir Ekmeği, Tonya Tereyağı’ bunlardan bazıları. Tabi ‘Yomra Elması’ ve ‘Sürmene Pidesi’ de takip ediyor. Dolayısıyla toplam 7-8 coğrafi işareti olan ürünümüz var. Biz hem bu sayıları artırmalıyız hem de var olan bu coğrafi işaretli ürünlerimizde kaliteyi mutlaka muhafaza edebilmemiz çok çok önemli. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzon’umuzun bu kadim mutfak kültürüne daha fazla hizmet etmeyi hedefliyoruz. Bu noktada yapılan organizasyonlara elimizden gelen desteği vermeye gayret ediyoruz. Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi olarak bu hizmetleri kendi tesislerimizde sunmaya çalışıyoruz. Kendi tesislerimizde özel sektöre rakip olmadan hizmete devam edeceğiz. Önemli turizm destinasyonlarında çok da ticari kaygı taşımadan yöresel yemeklerimizin sunumlarını yapmaya gayret edeceğiz” dedi.

 

Çuvalcı: Dijitalleşmemiz gerekiyor

KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı da ''Bölgemizde çok önemli yemek türleri var. Saymakla bitmez marka ürünlerimiz var. Satışta veya tanıtımda bazı eksiklikler olabilir. Bunlar hammadde ile oluyor. İnsanlar organiğe doğru yönleniyor. Özgün işler yapmamız lazım. Dijitalleşme çok önemli, gastronomiyi telefonun içine sokmamız lazım. Dijitalleşme satış, kuryeler büyük sektör oldu. Ülkemizde yatırımlar var. KTÜ'de bölümüz yok ama Maçka'da bu bölümlerimiz mevcut. Çaykara'daki okulda aşçılık programını aktif hale getirmek istiyoruz. KTÜ olarak destek vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

 

Hacısalihoğlu: Şehrimizin tanıtımı için önemli

 TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 1. Gastronomi Çalıştayında yaptığı konuşmada, “Yemeklerimizi kültürle birleştirerek sağlıklı yiyeceklerle pişirme ve sunma sanatı olarak bahsettiğimiz gastronomide  bütün şehirlerimiz yarış halinde. Şehirlerimiz marka olarak restoran ve aşçılarımızın isimleriyle ön plana çıkmaya başladı. Bu konuda derli toplu çalışmalar yaparak belli standartlar haline getirmek önemli. Şehirlerin tanıtımının bu standart üzerinden yapılması gerekir. Şehirlerimizde yeme içme altyapısı mevcut ancak henüz belli standartlara ulaşılamamıştır. Ticaret ve Sanayi odalarımız ile belediyelerimiz, belirli tanımlar yaparak tarifelerle standartları belli noktaya getirmeye çalışıyoruz. Birçok yemeğimiz kaybolmaya yüz tuttu ve sadece belirli restoranlarda bulunabiliyor. Turizme ve ekonomiye önemli katkı sağlamak adına atılacak adımların, hazırlanacak eylem planının hazırlığı bugün yapılacak. Önümüzdeki süreçte restoranlarımıza ve ustalarımıza büyük görev düşüyor. Standartların uygulanması ve sunum sanatı açısından ustalarımız önemli bir noktada bulunuyor. Sayın valimizle somon lezzetleri festivali yapmıştık. Ustalarımızın ne kadar önemli olduğunu gördük” dedi.

 

Çalıştayının açılış töreninin ardından "Trabzon'da Gastronomi Çalışmaları, Gastronomide Yerel Mutfağın Sürdürülebilirliği ve Yerel Markalar, Türkiye'de ve Dünyada Gastronomi Şehirleri ve Örnek Uygulamaları, Gastronomide Coğrafi İşaretlerin Önemi" başlıklı 4 farklı oturumda uzmanlar ile sektör temsilcileri bilgilerini ve tecrübelerini paylaştı.

 

 

TRABZON GASTRONOMY WORKSHOP PRESS RELEASE

 A Gastronomy Workshop was held in Trabzon.

 

Ismail Ustaoğlu, Governor of Trabzon, Murat Zorluoğlu, Mayor of Trabzon Metropolitan Municipality, Hamdullah Çuvalcıoğlu, Rector of Black Sea Technical University, Suat Hacısalihoğlu, President of Trabzon Chamber of Commerce and Industry, Gürkan Boztepe, President of Turkish Gastronomic Tourism Association, Zeki Açıköz, President of Turkish Cooks Association and invited sector representatives attended the opening of the workshop.

 

During the workshop, the definition of Trabzon food culture within the scope of gastronomy studies in Trabzon, problems and solutions in food culture, determination of Trabzon's gastronomy inventory, what needs to be done to identify local products and shortcomings were discussed.

 

WHY SHOULDN’T TRABZON BE LİKE SAN SEBASTİAN?

 Speaking at a workshop held at a hotel, the President of the Gastronomic Tourism Association, Gurkan Boztepe, recalled that Turkish cuisine is the best cuisine in the world. Boztepe said, "However, Turkey is 44th in the world ranking. We need to continue our work together to get him to higher ranks. In this sense, the gastronomy workshop held in Trabzon is also important. Why shouldn't Trabzon be like San Sebastian in Spain,"he said.

 

USTAOGLU: WE ARE WORKING TO GET TO THE RIGHT PLACE IN TOURISM

 Ismail Ustaoglu, the Governor of Trabzon, made the following statements in his statement:“After a long study, we have created our Trabzon Tourism Council. One-stop management of tourism in Trabzon has been the product of a long study. We will be diligent to ensure that our country is in its rightful place in tourism and world tourism with studies that include many activities such as natural beauty, destinations, health tourism. Cultures and civilizations are not formed easily. But whether it is the need for housing but eating, the production of agricultural tools to stay afloat, and the processes it does related to health, this is how cultures are formed. A number of buildings caused by the need for housing are historical monuments. The farming he does to stay afloat, the tools he makes related to hunting. One of the most important parts of all this is the need to eat. At this point, these years are passing now, when we come from thousands of years, it turns into an industry. You say gastronomy or a different name. In our country, we need to introduce food culture to the world in the Anatolian geography, where every mixed soil is a civilization. We are far behind in the world. We live in a place with an ancient history, such as the geography of Anatolia.''

 

 

TRABZON IS THE LEADER OF THE REGION

 At the first Gastronomy Workshop organized by the Trabzon Tourism Council, Trabzon Metropolitan Municipality Mayor Murat Zorluoğlu stated that they believe that Trabzon and the Eastern Black Sea cuisine will make important contributions towards Turkey becoming the gastronomy leader. “As a Metropolitan Municipality, we make special efforts to support organizations made to serve the ancient culinary culture of Trabzon,”he said.

Stating that the issue should not be looked at only as Trabzon, President Zorluoğlu said, “This is perhaps an issue that should also be addressed as an Eastern Black Sea cuisine, Eastern Black Sea gastronomy. Trabzon, you know, is a city that has been the center of this region since ancient times. It is a city with a regional leader. Therefore, we need an understanding that will serve the growth and development of this issue with a slightly more Eastern Black Sea axis from a regional perspective that can lead gastronomy in this respect in this aspect.

Our dear president expressed that Turkey can be a leader in terms of gastronomy. Yes, I agree with that, too. We also believe that Trabzon and the Eastern Black Sea can make an important contribution to Turkey's leadership at this point. It is not a topic that has been discussed a lot in Trabzon, discussed a lot, studied in a scientific sense, and we have a lot of data. We're starting out. We have cities that have gone too far, such as Eastern and South Eastern cuisine. Therefore, it is a sector that is becoming more and more prominent in Turkey, the importance of which is becoming more and more understood. In this sense, we are also making a start in Trabzon today. Of course, there have been some studies done in the past, I can't say that there are none of them, but I say it more seriously, more systematically, as the approach we are considering in a more strategic area, and I believe that the Tourism Council is a very correct address in this sense,”he said. 

 

WE NEED TO INCREASE THE NUMBER OF GEOGRAPHICALLY MARKED PRODUCTS

Stating that Trabzon is a city that is home to many civilizations and has been the capital of many cultures, President Zorluoğlu said, “Therefore, we live with various civilizations that came from the ancients in our kitchen. In this regard, we have a rich cuisine. Only a small part is commercialized.

Of course, we have local products in Trabzon that have received geographical indications. Food also occupies an important place in them. 'Akçaabat Patties, Hamsiköy Rice Pudding, Vakfikebir Bread, Tonya Butter’ are some of them. Of course, ’Yomra Apple‘ and ’Sürmene Pidesi' also follow. Therefore, we have a total of 7-8 products with geographical indications. It is very very important that we both increase these numbers and that we can maintain the quality of our existing geographically marked products. As a Metropolitan Municipality, we aim to serve this ancient culinary culture of Trabzon more. We are trying to give our best support to the organizations that have been made at this point. On the other hand, as a Metropolitan Municipality, we are trying to provide these services in our own facilities. We will continue to provide service in our own facilities without competing with the private sector. We will try to make presentations of our local dishes in important tourism destinations without much commercial concern,”he said.

 

ÇUVALCI: WE NEED TO DIGITIZE

KTU Rector Hamdullah Çuvalcı said, "There are many important types of food in our region. We have countless brand products. There may be some shortcomings in the sale or promotion. This is happening with raw materials. People are moving towards organics. We need to do original work. Digitalization is very important, we need to put gastronomy into the phone. Digitalization has become the biggest sector of sales, couriers. There are investments in our country. We don't have a department at KTU, but we have these departments in Maçka. We want to activate the culinary program at the school in Çaykara. I would like to express that we, as the Black Sea Technical University, are ready to support,"he said.

 

HACISALIHOĞLU: IMPORTANT FOR THE PROMOTION OF OUR CITY

 Mustafa Suat Hacısalihoğlu, President of TTCI, said in his speech at the first Gastronomy Workshop, “All our cities are in a race in gastronomy, which we talk about as the art of cooking and serving healthy food by combining our food with culture. Our cities began to stand out with the names of our restaurants and cooks as a brand. It is important to work on this issue regularly and make it certain standards. The promotion of cities should be done through this standard. There is an infrastructure for eating and drinking in our cities, but certain standards have not yet been reached. Our Chambers of Commerce and Industry and municipalities are trying to bring standards to a certain point with tariffs by making certain definitions. Many of our dishes have been lost and can only be found in certain restaurants. The preparation of the steps to be taken and the action plan to be prepared in order to make an important contribution to tourism and the economy will be held today. A big task falls on our restaurants and masters in the coming process. Our masters are at an important point in terms of the implementation of standards and the art of presentation. We had a salmon flavor festival with our governor. We have seen how important our masters are,” he said. Hacısalihoğlu said, "An important step will also be taken in order to contribute to the city's economy. We should not see gastronomy as just eating and drinking in our city. It is important that local products, especially our geographically marked products, are brought together with the world through e-commerce. This also needs to be done with supervision and within the standard. I would like to note that this workshop will also be an occasion to take important steps towards the participation of products in the economy in international markets,”he said.

 

After the opening ceremony of the workshop entitled "Gastronomic Studies in Trabzon, Sustainability of Local Cuisine in Gastronomy and Local Brands, Gastronomic Cities and Sample Applications in Turkey and Around the World, The Importance of Geographical Signs in Gastronomy", experts and industry representatives shared their knowledge and experience in 4 different sessions.

 

 

ETİKETLER : Trabzon gastronomi turizm gurme
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gastronomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör