“Arılar Varsa Yarınlar Var”

Ömürleri boyunca bir çay kaşığının ucu kadar bal üreten arılar, yüz binlerce polen taşıyarak bitkilerin üremesini ve doğanın sürekliliğini sağlıyor.
Bu haber 2021-06-10 12:06:40 eklenmiş ve 2181 kez görüntülenmiştir.

 

2019 yılından bu yana arıların dünyamız ekosistemi için ne kadar önemli olduğunu aktarmak ve bu konuda toplumda farkındalık yaratmak hedefiyle TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürütülen “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesine sponsorluk desteği veren Balparmak’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak 20 Mayıs Dünya Arı Günü vesilesiyle projeye dair önemli bilgiler paylaştı.

 

 

2019 yılından itibaren Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliği ile Balparmak sponsorluğunda yürütülen “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesinin ilk 2 yılında eğitim ve farkındalık etkinlikleriyle yaklaşık 27 bin çocuğa ulaşıldı.  Proje ile 2021 yılının sonunda eğitim ve farkındalık etkinleriyle yaklaşık 20 bin çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca bugüne kadar projenin dijital eğitim malzemeleriyle ulaşılan çocuk sayısı 100 bini geçti.

 

 

2020 yılındaki ölçme ve değerlendirme sonuçlarında çocuklar; arıların fiziksel özellikleri, arıların önemi ve sağladığı ürünler hakkında yeni bilgiler öğrendiklerini paylaştı. Çocukların; arıların birbirleriyle nasıl iletişim kurdukları sorusuna %79, günde yaklaşık kaç çiçeğe kondukları sorusuna ise %72 oranında doğru cevap verdikleri görüldü. “Arılar varsa yarınlar var” cümlesinin çocuklar için ne ifade ettiği sorulduğunda çocukların tamamı, ‘arıların canlıların yaşamı ve geleceğimiz için öneminden ve faydalarından’ bahsetti. Verilen yanıtlar içinde %49,8 oranı ile öne çıkan yanıt “Arılar bütün canlıların yaşamı için önemlidir” oldu.

 

Çocukların çoğu arıların korunması gerektiğini düşünüyor

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, şunları söyledi: “Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi ile amacımız arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmaktı. Ölçme ve değerlendirme sonuçları; projenin amacına hizmet ettiğini, eğitimlerin başarılı olduğunu gösterdi. Çocukların yüzde 55’inin “Bir arı olsaydın insanlara ne söylemek isterdin?” sorusuna “Beni (arıları) korumalarını” yanıtını vermeleri, gelecek için umut veriyor. Proje;  çocuklarda arıların ekosistem için ne kadar önemli oldukları konusunda bir farkındalık yaratma amacını sürdürüyor. Çocukların arılardan korkmamaları gerektiği, arıların dünyaya faydaları ve önemleri konularında proje paydaşlarından biri olarak en ufak bir katkımız varsa, bundan büyük mutluluk duyarız.”

 

“Her üç gıdadan biri arılar sayesinde soframıza geliyor”

20 Mayıs Dünya Arı Günü vesilesiyle arıların ekosistem ve dünya için faydalarını hatırlatan Özen Altıparmak, “Arılar ömürleri boyunca bir çay kaşığının ucu kadar bal üretiyor. Ancak bunu yaparken 30 bin çiçek gezip, 240 km uçuyor. Bu sırada da yüz binlerce polen taşıyarak bitkilerin üremesini ve doğanın sürekliliğini sağlıyor. Gıdalarımızın en az üçte biri, arıların tozlaşma işlemi sayesinde elde ediliyor. Çiçekli bitkilerin ve ağaçların %80’i arıların taşıdığı polenler sayesinde çoğalıyor. Dünyadaki mahsullerin dörtte üçüne yakın kısmı, en azından kısmen, arılara ve diğer tozlaştırıcılara bağlıdır. Tozlaşma, iyileştirilmiş yönetim ile verimi dörtte bir arttırma potansiyeline sahiptir. Tozlaşma sayesinde sebze ve meyveler daha büyük, daha düzgün, daha lezzetli olur. Her üç gıdadan biri arılar sayesinde soframıza geliyor. Yani arılar olmasaydı bugün tabağımıza gelen pek çok lezzetli yemek olmayacaktı. Sadece besinlerimiz değil, arılar yaşantımızı farklı boyutlarda da etkiliyor. Örneğin arılar olmasaydı dünyaca ünlü ressamların bizi hayran bırakan doğa resimlerindeki çiçekler, bitkiler olmayacaktı” dedi.

 

 

 

 

ETİKETLER : Bal Balparmak TEMA sağlık lezzet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör