Tomra Food, Pandemi sürecinde gıda işleyicilerini destekledi

Covid-19 salgının başlangıcından bu yana küresel gıda talebi ve tüketimi artarken yaşanan belirsizlikler nedeniyle tüketicilerin, özellikle raf ömrü uzun olan gıda ürünlerine talepleri daha da yüksek oldu. Artan gıda talebine yönelik olarak TOMRA Food, ileri teknolojiye sahip sensör bazlı ayıklama makineleri ve çözümleri ile bu dönemde de gıda işleyicilerinin yüksek verimlilik ve üretim kapasitelerine katkı sağladı.
Bu haber 2020-08-07 16:48:29 eklenmiş ve 24965 kez görüntülenmiştir.

Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada kuru meyve, kabuklu yemiş, bakliyat, dondurulmuş gıda gibi raf ömrü uzun ürünler başta olmak üzere gıda talebi ve doğru orantılı olarak üretimi de arttı. Türkiye’de tarım ürünleri ihracatında da artış görülürken TOMRA Food, ayıklama makineleri ve teknolojileri ile gıda işleyicilerini desteklemeye devam etti. Elle ayıklama yerine optik ayıklama teknolojileri sayesinde TOMRA Food makineleri, insan gücüne duyulan daha az ihtiyaç ile gıda işlenmesinde sınırlı temas ve hijyen gerekliliklerinin de en iyi şekilde karşılanmasına yardımcı oldu.

 

TOMRA Food, pandemi dönemi boyunca gıda talebini karşılamak üzere kesintisiz çalışan gıda işleyicilerinin ayıklama işlemlerini verimli bir şekilde yürütmek için ihtiyaç duydukları satış sonrası desteğini en üst düzeyde devam ettiriyor. Alınan önlemler doğrultusunda TOMRA, satış sonrası hizmetlerini müşterilerine ulaştırmak için dijital teknolojiden yararlanarak, mevcut ayıklama ekipmanlarının işleyişini uzaktan servis ve eğitim araçlarını kullanarak tesisleri ziyaret etmeden çözümlemek üzere hizmet sunuyor. Ayrıca online olarak düzenlediği makine operatör eğitimleri ile de çalışmaların devamlılığını sağlıyor.

 

Öte yandan güçlü yerel servis hizmeti sayesinde TOMRA Food uzmanları, gerekli durumlarda müşteri tesislerine servis desteğini aksatmadan sürdürebiliyor. TOMRA’nın Türkiye’deki hizmet ve servis yapısı, pandemi dönemindeki uluslararası seyahat kısıtlamalarına karşın her müşteriye verimli ve hızlı yerel destek sunabilme avantajını sağladı. Böylece herhangi bir aksaklık yaşanmadan yüksek kapasiteli ve kaliteli gıda ürünleri üretmek mümkün oldu.

 

Yüksek gıda talebini karşılamak için kesintisiz üretim yapmak gerekliliğinin altını çizen TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit; “Bu zorlu dönemde önceliğimiz, hem kendi hem de müşterilerimizin çalışanlarının sağlığını korumakken kesintisiz, güvenli ve kaliteli gıda üretimini desteklemek oldu. Bu faktörler, ihracat yapan veya iç pazara ürün sunan tüm gıda tedarik zinciri ve gıda işleyicileri çok önemli. Mevcut koşulların yol açtığı aksaklıklara rağmen tüketicilere yüksek kalitede ürün sunmak durumundasınız. İhracat için de gıda güvenliği ve ürün kalitesi çok önemli kriterler. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre salgına rağmen Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı, Ocak-Nisan döneminde yüzde 2,9 artış gösterdi. Bu dönemde ihracatı oransal olarak en fazla artıran gıda ürün grubu fındık ve mamulleri oldu. Fındığı yaş meyve ve sebze, meyve –sebze mamulleri ve hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri takip etti. Türkiye’deki gıda ihracatçılarının büyük bir bölümü TOMRA ayıklama makinelerini kullandığından bu süreci onlarla takip etme şansımız oldu. Vardiyalarını arttıran müşterilerimiz bile oldu ki bu dönemde ve hatta normal süreçlerde elle ayıklama ile bunu başarabilmek çok da mümkün değildi. Biz de bu süreçte de gıda işleyicilerinin üretimlerinin kesintisiz devam edebilmesi ve gıda güvenliği kriterlerinin sağlanması için elimizden gelen desteği sürdürdük” diye belirtti.

 

TOMRA Food Hakkında

 TOMRA Food, gıda endüstrisi için dünyanın en gelişmiş sınıflandırma, ayıklama, soyma ve analitik teknolojisini kullanarak, sensör tabanlı ayıklama makineleri ve hasat sonrası entegre çözümleri tasarlar ve üretir. Meyve, kabuklu yemiş, sebze, patates ve ürünleri, tahıllar ve tohumlar, kuru meyve, et ve deniz ürünlerinde dünya genelindeki gıda üretim, paketleme ve işleme tesislerine 8.000'den fazla TOMRA ünitesi kurulmuştur. Şirketin misyonu, akıllı ve kullanışlı teknolojilerle müşterilerinin karlılıklarını ve operasyonel verimliliklerini arttırarak güvenli gıda tedariki sunmalarını sağlamaktır. Bunu başarmak için TOMRA Food, Avrupa, Güney Amerika, Asya, Afrika, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki deneyim merkezleri, bölge ofisleri ve üretim tesislerinde çözümler geliştirerek sunmaktadır.

 TOMRA Food, 1972 yılında inovasyon üzerine kurulan ve kullanılmış içecek kutularının otomatik toplanması için geri dönüşüm otomat makinaların tasarımı, üretimi ve satışı ile başlayan TOMRA Grup’un bir üyesidir. Bugün TOMRA, kaynak geri kazanımını optimize eden ve gıda, geri dönüşüm, madencilik endüstrilerindeki atıkları en aza indiren gelişmiş toplama ve ayıklama sistemleriyle döngüsel ekonomiyi mümkün kılan teknolojiye dayalı çözümler sunmaktadır.

 TOMRA'nın dünya çapında 80'den fazla pazarda ~ 100.000 donanım kurulumu bulunmaktadır ve 2018'de toplam ~ 8.6 milyar NOK ciro elde etmiştir. (OSE: TOM).  Global olarak ~ 4.000 çalışanı bulunan Grup, Oslo Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık olarak listelenmektedir. 

ETİKETLER : Tomra makina gıda kalite kuruyemiş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör