Çiğ süt lojistiğinde yeni ufuklar: Netlog Lojistik

Netlog Lojistik şirketi Türkiye’nin en büyük yurt içi lojistik hizmet sunucusu ve Netlog Grubunun amiral gemisi olarak faaliyet gösteriyor. Netlog, her biri +30.000 palet kapasitesine sahip 3 adet tam otomatik depoyla birlikte toplamda 26 depoyu yöneten, bu depolardan günde 1.000’nin üzerinde araç yükleyen, bu araçlardaki yüklerin 81 ile dağıtımını yöneten, bu hizmetlerine ek olarak yönettiği 250 adet sıvı gıda tankeri ile Türkiye’nin en büyük gıda lojistik firması ve sıvı gıda taşımacısı konumunda bulunuyor.
Bu haber 2019-04-29 22:29:57 eklenmiş ve 1519 kez görüntülenmiştir.

“Bir süt tankı 20 işletmenin sütünden doluyor”

Türkiye’de işletme başına düşen hayvan sayısının AB ülkelerine göre düşük olduğunu söyleyen Netlog Lojistik Yurtiçi Nakliye ve Dağıtım Operasyonları Başkanı Uygar Uşar: “2018 yılında Türkiye’de süt üretimi 22 milyon ton civarında gerçekleşmiş ve aynı dönemde entegre süt işletmeleri tarafından toplanan süt miktarı da yaklaşık  10 milyon tondur. Bu rakamlar üretilen sütün yaklaşık %50 sinin entegre işletmeler tarafından işlendiği göstermektedir.

AB ülkelerinde tarımsal işletmelerin %70’i 30’dan fazla baş hayvana sahiptir. Türkiye’de ise tarımsal işletmenin %80’i 1-10 baş arası hayvana sahiptir. Bu verilere başka bir gözle bakılınca bir hayvandan bir günde sağılan süt miktarını 25 lt olarak kabul eder isek ortalama 50 hayvan barındıran bir AB işletmesinde günde 1.250 lt süt sağılıyor iken Türkiye’de bu rakam 250 lt nin altındadır. Bu verilere göre AB ülkelerinde 4 işletmenin sütünü bir süt tankına doldurabiliyorken Türkiye’de bir süt tankının dolması için 20 işletmenin sütün toplanması gerekmektedir. Bu da aynı miktar sütün daha uzun ve daha fazla yol kat ederek toplanacağı anlamına gelir. 

 

Çiğ süt inek memesinden çıktığı anda temizdir. Ancak sağım anından üretime alınıncaya kadar geçen süreç ürün kalitesi ve hijyeninin korunması açısından son derece kritik ve önemlidir. Taşıma sıcaklığı ve süresi “ sütün güvenilirliği ve kalitesi üzerine olumsuz etkileri önleyecek şeklide süt işlemesine veya toplama, soğutma merkezine sütün taşınmasına uygun olmalıdır. Süt eğer sağımdan sonra 2 saat içinde işleme ve üretim tesisine ulaştırılmaz ise işleme veya üretim tesisine taşınırken sıcaklığın 10 C° geçmemesi sağlanmalıdır.”dedi.

 

“Netlog olarak çiğ sütü nasıl topluyoruz?”    

Çiğsüt taşımacılığımızda 250 adet tankerimiz ile faaliyet gösteryoruz diyen Uygar Uşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Netlog olarak çiğ süt operasyonunda  şu anda kendi firmamıza ait ve kiralık olarak çalıştırdığımız toplam 250 adet tankerimiz bulunmaktadır. Bu tanker filosu ile hedef taşıma kapasitemiz ise 4500 litre dir. Netlog olarak bu filoyu kullanarak günlük 3500 lt civarinda sütü toplayıp  zamanında ve hijyenik bir şekilde işlenmek üzere müşterilerimizin tesislerine ulaştırılmaktayız. Günlük 720 noktadan süt topluyoruz.  Günlük toplanan süt miktarı 3500 lt ve Günlük yapılan toplam 60000 km yapıyoruz. Günlük çıkan araç sayışımız ise 200’dür. Üreticilerden toplanan çiğ sütler işletmelere  iletilmeden önce süt toplama merkezlerinde yer alan tanklarda +4 C° kadar soğutulur. Bu merkezlerden toplanacak süt miktarları birgün önceden bölge yöneticileri tarafından NETLOG çiğ süt nakliye ekibine bildirilir. Hangi noktadan hangi saatte kaç ton süt toplanacağı bilgisi müşterimizin yetkilileri ile birlikte konsolide edilerek /planlama yapılarak parktaki en uygun aracın sütü almak üzere süt toplama merkezine yönlendirilmesini sağlar.

 

Netlog aracı süt toplama merkezine ulaştığında sürücü aşağıda yer alan adımları uygular;

1) Sürücü süt toplama merkezindeki tank(lar)daki ürün sıcaklığını kontrol eder. Eğer ürün uygun sıcaklık değerine gelmemiş ise (4 C°+/-1 C°) ürün sıcaklığının bu değerlere gelmesini bekler ya da ilgili yöneticiye bilgi verir.

2) Sürücü üründen numune alır. Gözle kontrol yapar ve numuneyi araç buzdolabına koyar. Sürücü “kesik süt kontrolü” için aracında bulunan (74C°) alkol ile alkol testi yapar. Bunun için her sürücünün aracında her uğrayacağı nokta için 2’şer adet kullanılmamış enjektör ve bir adet testi yapacağı beher bulunur.

3) Sürücü kendisine verilmiş olan antibiyotik kitlerini kullanarak antibiyotik kontrolü yapar ve test sonucunu içerek KİT’i irsaliyeye iliştirir.

4) Sürücü tarihteki bu testlerin tamamı olumlu ise çiğ sütü aracında önceden belirlenmiş olan tanka yükler. Bunun dışında işletme sorumluları süt toplama merkezinde diğer kontrolleri yapar.

5) Sürücülerimize bu işlemleri yapabilmeleri için sefere çıkmadan evvel rut planı ile birlikte,

o İhtiyacı kadar alkol (her sefer dönüşünde sürücüde kalan alkol geri alınır ve yeniden 74 C° de alkol verilir)

o Süt toplanacak nokta sayısının iki katı kadar enjektör (biri süt biri alkol için kullanılır ve  teslim edilir)

6) Çiğ süt aracın tankına yüklendiği andan itibaren Netlog ’un kendi yazılım ekibi tarafından gerçekleştirdiği yazılımlar devreye girer. 

7) Milkyway anlık olarak çiğ süt toplayan aracın nerede olduğunu ve anlık olarak ne kadar, hangi kalitede, nereden çiğ süt toplandığını izlemek adına geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım (sesli yanıt) (IVR) sistem ile entegre olarak çalışır. Bu sistem ile nereden ne kadar süt toplandığı anlık olarak gözlemlenir, boş/ kapasitesi olan araçlar yeni rotalara yönlendirilir. Ayrıca ne kadar sütün hangi mesafede olduğu gibi bilgileri ile de üretime doğru yönlendirilmesine katkı sağlar.

8) Bu takibin yapılabilmesı için tüm araçlar GPS+GPRS bağlantılı ATS ( Araç Takip Sistemi) monte edilmiş olup merkezden araçlar 7/24 takip edilir.

9) Mevcut altyapıya ilave olarak Netlog kendi yazılım ekibi tarafından bir program daha hazırlanmış olup bu da yıl sonuna kadar devreye alınacaktır.DRS (Dinamik Rotalama Sistemi) adı verilen bu yazılım ile çiğ süt planlamasının web tabanlı ve digital harita destekli bir programla yapılması planlanmaktadır. Milkyway’e de entegre olacak bu yazılım ile kullanıcılar çiğ süt toplanacak nokta,miktarları,harita üzerinde görüp rutlamayı yapabilecekler ve rut verimlilikleri (km/ton gibi)anında izleyip planlamalarını modifiye edebileceklerdir.

 

Bu destek programları sayesinde araç dolulukları %95 seviyesinin üzerindedir. IVR (sesli yanıt sistemi) ile sürücüler teslim alıp irsaliye kesilen her süt toplama merkezinde istenilen bilgileri cep telefonlarını tuşlayarak girer ve böylelikle süt toplandığı anda tüm bilgiler merkeze iletilmiş olur. Araç konum, miktar,doluluk bilgileri on-line takip edilmiş olur.

 

10) Netlog’un çiğ süt toplamada kullandıkları araçların tamamında uydu/araç takip sistemi/SATKO/ARVENTO/araç içi buzdolabı (alkol, test malzemeri numunelerinin taşınması için) bulunmaktadır. Ayrıca sürücülerin katettikleri mesafeler 1-1 takip edilip araç planlamalarında yaptıkları yol,direksiyon başında geçirdikleri süre hesaplanıp araç yönlendirmeleri buna göre yapılmaktadır. 

11) Sürücüler yılda iki defa eğitime tabi tutulmakta ve bir defa sağlık kontrolünden geçirilmektedirler.

12) Araçlar her boşaltma sonrasında NETLOG yetkilileri gözetiminde yıkanır,dezenfekte edilir ve bu şekilde yeniden süt toplama rutuna çıkmasına izin verilir.

13) Süt toplama noktaları ve rutları üzerinde farklı bölgelerde akaryakıt alımı,lastik tamiri,değişimi ve tamir bakım işlemleri için anlaşma yapılmış noktalar mevcuttur. Bu sayede sürücü olası bir problemde en yakın noktaya uyrayarak sorunu çözebilir.

14) Tüm sürücülerde dahili ücretsiz  konuşma imkanı sağlayan telefon hatları vardır. Hatların yönetimi Netlog tarafından yapılmaktadır. Bu sayede sürücülere çoklu bilgi aktarımı (yol durumu) vs. hızlı bir şekilde yapılmaktadır. 

 

“Yılda 1,3 milyon litre  süt taşıyoruz”

Netice itibariyle Netlog çiğ süt toplama organizasyonu ile yılda 1,3 milyon litre  sütü uygun ısıda tüm kontrolleri yapılarak 7/24 takip edilen ve süt alındığı anda müşteriye raporlanan bir altyapı desteği ile taşınmaktadır. Bu şekilde süt toplama merkezinden işletmeye kadar olan tüm süreçler kayıt altına alınmış olup, maliyet ve hız anlamında firmalara kesin kazanım sağlayıp sistemli bir şekilde çalışmalarına sebep olacaktır. Doğduğumuz andan ölene kadar içebildiğimiz, dahası içmemiz gereken tek gıda olan sütün, sofralarımıza gelene kadarki bu uzun ve meşakkatli yolculuğunda Netlog olarak katkıda bulunuyor olmaktan dolayı  büyük mutluluk duymaktayız.”

ETİKETLER : Netlog Lojistik Uygar Uşar taşımacılık uluslararası süt
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör