Eğitim'de İzmir başarısı

İzmir Medya Platformu üyeleri ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir'de eğitim çalışmaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir'de 850 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kaydeden Yahşi, birçok alanda gerçekleştirilen projelere de değindi.
Bu haber 2018-10-10 16:56:44 eklenmiş ve 65859 kez görüntülenmiştir.

 

Öğretmelere Girişimcilik eğitimi verildiğin vurgulayan Ömer Yahşi İzmir'in bu alanda Türkiye birincisi olduğunu belirterek, girişimcilik çalıştayı da bu nedenle İzmir'de yapılacak" dedi.  Mesleki gelişim akademisinde yapılan çalışmalara da değinen Yahşi, "Öğrenci öğretmen ve velilerimizi alanında uzman kişilerle bir araya getiriyoruz. Eğitimin her alanında İzmir’de başarılı çalışmalar yapılıyor. Yapmış olduğumuz çalışımların sonuçlarını da alıyoruz.Mesela okullarımızda ciddi oranda öğrenci devamsızlıklarında azalma olduğunu görüyoruz. Öğrenci ve öğretmenlerimiz sanattan spora ve akademik alanda dünya çapında ödüller almaya başladılar.Verilen emeklerin karşılığının dünya çapında taçlandırılması ekip başarısının göstergesidir. Geçen yıl düzenlenen Taçlanan başarılar ödül töreninde uluslararası başarı sağlayan 600 öğrenciye ödül verdik. Özel okullarda İzmir Türkiye'de birinci sıraya yerleşti. Okuma yazma bilmeyenlerin oranını yüzde birlere düşürdük" dedi.

 

 Türkiye ölçeğinde başarı

 Yahşi, "60 bin öğretmen ve 850 bin öğrencisi ile İzmir'de okullaşma oranı Türkiye geneline göre çok başarılı. Tekli eğitim ise İzmir'de yüzde 81'lere ulaştı" diye konuştu. 

 

İyiliği inşa eden eğitim

 İyiliği inşa edeceğimiz bir eğitim vermeliyiz. Hayatı bir okul haline getirmeliyiz diyen Ömer Yahşi,  Fiziki imkânların daha iyi olması için çalışıyoruz. Akademik başarıdan önce biz temel değerleri vermeliyiz. İyiliği, merhameti, adaleti sağlamalıyız. Hayatı bir okul haline getirmeliyiz" açıklamasında bulundu.   

 

Okullarda destekleme ve yetiştirme kursları açılıyor

 Kursiyer Öğrenci sayısı 10 kişiyi tamamlayan bütün okullarda her alanda kurslar açtıklarını vurgulayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Okullarımızda açılan ve halk eğitim merkezlerinde açılan kurslara yoğun talep oluyor. Lise yerleştirmelerinde bir tek öğrencimiz açıkta kalmadı. 50 bin öğrenciyi yerleştirdik. Halk  eğitim merkezlerinde çok farklı alanlarda halkımıza kurslar veriyoruz. Örnek vermem gerekirse bahçe budamacılığından bilgisayara programcılığına kadar talep olması durumunda öğretmenlerimiz kurs veriyorlar.

 

İzmir'in başarısı 

 Mesleki gelişim akademisi kurduk.135 öğretmene girişimcilik eğitimi verdik. İzmir bu alanda Türkiye'de birinci oldu. Biz sadece eğitim vermiyoruz. İzmir’in başarısından dolayı final kentimizde yapılacak.

 

İşkur’dan 970 güvenlik görevlisi 2600 temizlik görevlisi iş başında

 Okulların güvenlik ve temizlik görevlisi ihtiyacını karşılamak amacıyla İŞKUR ile işbirliğine gidilerek 970 güvenlik görevlisi ve 2600 temizlik personelinin görevlendirildi. Öğrencilerin hijyenik bir ortamda güvenli bir eğitim almasının önemine değindi. Yahşi ayrıca 8 yüz elli personelinde okullarda temizlik, güvenlik aşçı ve diğer hizmetleri gerçekleştirmek üzere taşeron olarak okullarda eğitim öğretim adına çalışacaklar."

 

Yaklaşık yirmi bin öğrenciye ücretsiz öğle yemeği

 Yaklaşık yirmi bin öğrenciye ücretsiz öğle yemeği temin edileceğini söyleyen Yahşi, “Sağlıklı ve dengeli beslenmek her çocuğun hakkıdır” dedi. Okul güvenliğinin önemini dile getiren Yahşi, “İzmir’de özellikle dezavantajlı bölgelerden seçilen 90 okulda mobese sistemleri kurularak emniyetle uyumlu hale getirildi. Bu şekilde okullarımızın bina içi ve bina dışında yer alan her noktası emniyet birimlerimiz tarafından takip edilecek. Ayrıca 145 okulumuzda daha bu çalışmalar devam edecek. Diğer taraftan okula ulaşımda zorluk yaşayan 24 bin 422 öğrencimizi servisler ile okullarına ulaştırdıklarını kaydetti.

 

Hedefimiz vatanımızı küresel başarı hikayelerinin çıktığı bir ülke haline getirmek 

 İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “ Büyük bir aile olarak yeni bir öğretim yılına daha merhaba diyoruz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı, özgüveni yüksek ve şahsiyetli bireyler olarak, birer yıldız gibi parlayacakları gelecek için hazırlamak vazifelerin en büyüğüdür. Yarının Türkiye’sine yön ve şekil verecek olan evlatlarımızı yetiştirirken hedefimiz vatanımızı, küresel başarı hikâyelerinin çıktığı bir ülke haline getirmektir. Akademik başarıyı sosyal, sportif ve sanatsal başarılar ile taçlandırabilmek için öğrencilerimizin ilgi ve istidatlarına yönelik geniş bir yelpazede planladığımız çalışmalarımıza 2018-2019 eğitim öğretim yılında hız vereceğiz.”

 

İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ise, Ülkemizin ve kentimizin tüm bileşenleri ile bir araya gelmeyi amaçladıklarını dile getirerek, "Eğitim alanında İzmir'in geldiği noktayı görmek bizi mutlu etti. İzmir Medya Platformu olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'ye eğitimde sağladıkları başarılar için kentimiz adına teşekkür ediyoruz" dedi.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör