Türk Turşusunu dünyaya tanıtan isim: Aydın Elçiboğa

33 yıldır turşu üretimi gerçekleştiren Çiçek Salamura AŞ. başarıdan başarıya koşuyor. Türk Turşusunu tüm dünyaya tanıtan Çiçek Salamura San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Elçiboğa sorularımızı cevapladı
Bu haber 2021-02-13 10:54:54 eklenmiş ve 15703 kez görüntülenmiştir.

 

1988 yılında İzmir’de üretimine başlayan Çiçek Salamura San. Tic. A.Ş.’nin başarı hikayesi nasıl oluştu?

 Çiçek Turşu olarak 1988 yılında Çiçek Salamura A.Ş.’nin temellerini attık. 1999 yılına geldiğimizde kendi sektörümüzde sanayileşme adına ilk fabrikamızı inşa ettik. Zaman içerisinde kendini geliştirip sürekli yatırım yapıp, üretim kapasitesini arttırarak mevcut müşteri portföyünün yanında yeni pazarlara yönelip, ürün ve hizmet kalitesinden ödün vermeden yurt içi ve yurt dışındaki pazarlarda da sektöründe aranılan bir marka haline gelerek, marka değerini arttırdık. Üretimde ISO: 22000 Kalite Yönetim Sistemi ve HACCP (Hijyen Kuralları) uyguluyoruz. Firmamız, sebzelerin türüne göre Türkiye’nin farklı bölgelerindeki verimli topraklarına ekim yaptırarak, ziraat mühendisleri gözetimi altında yetiştirmektedir. Böylece ürün temininden başlayıp üretim ve sevkiyat aşamalarına kadar olan tüm süreçlerle de oluşabilecek insan sağlığına zararlı tüm risklerin önlemini alarak en aza indirmektir. Bu titizlikle sektöründe ilk olarak Helal Gıda Sertifikası’na sahip olmuştur. Yine sektöründe ilk olarak Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görülüp, sertifikalandırılmıştır.

 

Teknik gelişmelerin takipçisi ve bunlara açık olan Çiçek Salamura A.Ş., yurt dışı ve yurt içi gıda fuarlarına katılımlarına devam ederek; üretim, hizmet ve sağlıklı gıda kalitesi noktasında sürekli yükselmeyi, pazar payını arttırmayı ve sektöründe zirvede kalmayı hedeflemektedir.

 

“Çiçek, lokomotif markamızdır”

 

 Hangi ürün gruplarında üretim ve ihracat faaliyetinizi sürdürüyorsunuz? Markalarınız nelerdir?

Ege’nin bereketli topraklarında yetişen 28 çeşit sebzeyi turşu haline getirip ihraç ediyoruz. Bunun yanında közlenmiş biber, közlenmiş patlıcan ve sos gruplarının üretim ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Çiçek lokomotif markamızla beraber Mayacan, Turşucubaşı ve Turşucuzade markalarımızla hizmet etmekteyiz.

 

Sadece Türkiye değil tüm Dünya’ya taze ve lezzetli ürünler üreterek tüketicilerinizin sofrasına ulaştırıyorsunuz. Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Bugün itibariyle 5 kıtada yaklaşık 50 ülkeye Türk tipi turşu üretip bu misyonu üstlenmekteyiz. Bu ülkeler arasında Amerika’dan Katar’a, Panama’dan Avustralya’ya, okyanusta ada ülkesi olan Mauritius’tan Almanya’ya, İngiltere’den Dubai’ye kadar geniş bir coğrafyada Türk ürünlerini dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz.

 

Ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok fuarda yer aldınız. Katıldığınız fuarlar ve festivallerden bahseder misiniz?

Fuarlara çok önem veriyoruz ve yakın takibe alıyoruz. İstanbul’da gerçekleşen ülkemizin en büyük gıda fuarı olan WorldFood İstanbul’a aralıksız katılmaktayız. Bunun yanında, uluslararası fuarlar içinde Almanya’da gerçekleşen Dünya’nın en büyük gıda fuarı olan Anuga’ya katılıyoruz. Fransa’da gerçekleşen SIAL gıda fuarına aralıksız katılmaktayız.

 

“Üstün Lezzet Ödülü aldık”

 

International Taste & Quality Institue tarafından 2014 yılında aldığınız “Üstün Lezzet Ödülüne” 2017 yılında tekrar sahip oldunuz. Ülkemizi gururla temsil eden bir kuruluş olarak bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Uluslarası geçerliliği olan merkezi Brüksel’de olan onlarca jüri ve şefin denetiminden geçerek alınan Üstün Lezzet Ödülü’nü 2014 ve 2017’de aldık. Sektörümüzde ilk bu ödülü alan firma olmak bizi ayrıca gururlandırıyor. Bunun yanında Avrasya Kalite Ödülü ve Tüketici Ödülleri’ne layık görüldük.

  

Çiçek Salamura A.Ş. olarak Armutlu’da bulunan üretim tesisinizi taşıyarak yeni üretim yerinizde çalışmalarınızı daha güçlü sürdürdüğünüzü biliyoruz. Gelecek senelerdeki hedefleriniz nelerdir?

2016 yılında geçtiğimiz 70.000 metrekare açık 12.000 metrekare kapalı alanıyla sektörümüzde ülkemizin en gelişmiş tesisini kurduk. Yeni tesisimizin gerek teknoloji yatırımı, gerekse yeraltı yatırımı ile ülkemizde yüz ağartacak bir tesis olduğuna inanıyoruz. Çiçek Salamura A.Ş. olarak ilkemiz sürekli gelişim ve değişimden yanadır. Bu gelişimi hakkıyla yapabilirsek dünya ile senkronizasyonu sağlayabilirsek inanıyorum ki Türk ürünlerini dünyada aranan ve marka değeri yüksek bir statüye sokabiliriz. Misyonumuz Türk tipi turşuyu dünyaya tanıtmak. Bu anlamda elimizden geldiğince ulaşabildiğimiz pazarlarda aktif bir yapıya girerek edindiğimiz misyonumuzu hakkıyla yerine getirmek istiyoruz.

ETİKETLER : Aydın Elçiboğa Çiçek Turşu kalite gıda ihracat
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör