Tarhananın kitabı yazıldı

Prof. Dr. Ayhan Temiz’in “Kültür Mirasımız Tarhana” isimli kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlandı.
Bu haber 2021-02-08 13:26:39 eklenmiş ve 17264 kez görüntülenmiştir.

 

Türklerin en eski geleneksel çorbalarından Tarhana Prof. Dr. Ayhan Temiz tarafından kitap haline getirildi. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde mikrobiyoloji alanında dersler veren ve akademik yayınlar yapan Prof. Dr. Ayhan Temiz, esasen laktik asit fermantasyonuna dayanan tarhana üretimi üzerinde de bilimsel araştırmalar yürütmüş, bu konuya ilişkin yayınlar yapmıştır. Prof. Dr. Ayhan Temiz’in “Kültür Mirasımız Tarhana” isimli kitap, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un önsöz yazdığı kitap zengin içeriği, kaliteli baskısı ve mukavva kapağı ile dikkat çekiyor. Türkiye’de tarhana konusuyla ilgili pek çok kişi ile görüşen Prof. Dr. Ayhan Temiz, katkıda bulunanlara da kitap Sunuş bölümünde teşekkür ediyor. 373 sayfadan oluşan eser bu konuda geniş kapsamlı yayınlanmış ilk yayın olma özelliğini taşıyor.

 

Tarhananın tanımı ile başlayan kitap yöre yöre tarhana tipleri ve çeşitlerini teferruatı ile anlatılıyor. Ülkemizdeki tüm yöre tarhanaları ile ilgili görseller de dikkat çekiyor.

 

Kitabı, Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü (GES) internet sitesinden satın almak için linki tıklayın. https://www.ges.gov.tr/tr/kitap/kultur-mirasimiz-tarhana/

ETİKETLER : Tarhana Ayhan Temiz kitap çorba
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kitap haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör