Hommak dünya markası olma yolunda ilerliyor

2006 yılında ilk yerli homojenizatör imalatına başlayan Hommak Makine ürün yelpazesini hızla genişletiyor. Firma modern makina parkuru, Arge, tasarım ve ürün geliştirme faaliyetleri ile kalite standartları üzerinde hizmet veriyor. Süt ürünleri, Gıda ve içecek, Kozmetik, Kimya ve Petrokimya, Biyoteknoloji ve İlaç sanayisinde önde gelen 3000’den fazla marka Hommak Makine’yi tercih etti.
Bu haber 2020-12-03 16:30:46 eklenmiş ve 30521 kez görüntülenmiştir.

 

Homojenizasyon sistemlerine ve komple çözüm sunumuna odaklanan Hommak Makine, bir homojenizatöre ait tüm parçaları kendi fabrikasında sahip olduğu tecrübe ve makine alt yapısı ile üretiyor. Böylece yedek parça tedariki noktasında müşterilerine en hızlı ve etkin çözümü sunuyor. Hommak Makine geniş ürün yelpazesi, güçlü servis ağı ve iyi yapılandırılmış satış sonrası servis hizmetleri sunuyor.

 

Homojenizatör gıda uygulama alanları

Homojenizatörler pek çok gıda firması tarafından kullanılmaktadır. Tahin, çikolata sos, humus üretim hattı, maya ve bakteri parçalama, meyve suyu ile süt ve süt ürünleri alanındaki uygulamalarını şöyle açıklanabilir.

 

Tahin uygulaması

Değirmenden 80-110 mikron çapında çıkan tahin 350-400 bar basınçta homojenizatörden geçirilerek 30-50 mikron boyutuna kadar düşürülür. Yapılan bu işlem sayesinde ürün çapı yarıya düşerken yüzey alanı 4 kat artmış olur. Teorik olarak yüzey alanı 4 kat artan ürün 4 kat daha geç ayrışacaktır.

 

Homojenizatörün tahin üretiminde kalite artışına yönelik etkileri:

·         Faz ayrışmasını (yağın üste çıkması) engeller veya geciktirir, homojen görünüm sağlar.

·         Ürünlerin partikül boyutunu küçültür ve yüzey alanını genişletir. Bu sayede ürünün ağızda yumuşak bir şekilde dağılımı sağlanmış olur. Yüzey alanı genişlemiş olan ürün dilde bulunan tat alma reseptörlerini daha etkili uyaracağı için daha lezzetli algılanmasını sağlar.

·         Tahin üretiminde oluşan siyah gözenekleri ortadan kaldırır.

·         Homojenize edilmiş ürün daha parlak görünür ve görsel olarak daha iyi görünüm kazanmış olur.

·         Homojenizasyon ürünlerin raf ömrünü uzatır.

·         Ürünün kıvamını katkı maddesi kullanılmaksızın fiziksel olarak artmasını sağlayarak ekonomik katkı sağlar.

 

Çikolata sos

Homojenizasyon, partiküllerin mikronizasyonu sonucunda daha pürüzsüz ve parlak görünüm kazanmasını sağlar. Partikül boyutunun küçülmesine bağlı olarak ürünün daha lezzetli algılanmasını sağlanmış olur. Faz ayrışımının önüne geçer.

 

Süt ve süt ürünleri

Sütün homojenizasyonunda, süt içerisinde bulunan yağ globülleri yüksek basınç uygulanarak parçalanır. Bu sayede yağın sütten ayrışması geciktirilir.

 

Homojenizatörün sütün niteliklerine olan etkileri:

·         Süt içerisinde bulunan yağın homojen dağılımına bağlı olarak sütün yüzeyinde kaymak tabakası oluşumu engellenir.

·         Sütün viskozitesi artar.

·         Sütte bulunan yağ tanecikleri parçalandığı için yüzey alanı artar ve sütün daha lezzetli algılanmasını sağlar.

·         Homojenizasyon sonrasında süt ışığı daha iyi yansıttığı için süte daha beyaz bir görünüm kazandırır.

·         Sütün daha kolay sindirilmesini sağlar.

·         Sülfattan kullanımı azalır. (Yüzey aktif madde)

 

Maya ve bakteri parçalama

Yüksek basınçlı homojenizatör, akışkan halde bulunan partikülleri daha küçük yapılı hale dönüştürmek için kullanılmaktadır. Hücre duvarının parçalanması hücreleri içerisinde bulunan biyomoleküllerin serbest kalmasını sağlar.

Hücrelerin kendine özgü karakteristik yapısı vardır. Örneğin maya hücrelerinin çeperleri bakterilere (ör: E.Coli) göre daha serttir. Maya hücreleri için uygulanacak homojenizasyon basıncı ile E.Coli ye uygulanacak basınç aynı değildir. Hommak homojenizatörler ile istenilen basınç değeri ayarlanabilmektedir. Basınç değişkeninin geniş (0-2000 Bar) yelpazede olması uygulama esnekliği sağlamaktadır.

 

Meyve suyu

Yüksek basınçlı homojenizatör, meyve suyunun viskozitesini artırır, sidemantasyon oranını azaltır, daha lezzetli algılanmasını sağlar ve homojen bir görünüm elde edilmesini sağlar.

 

Humus üretim hattı

Hommak makine haşlanmış nohutun humusa dönüşümüne kadar olan süreçte humus üretim hattı konusunda komple çözüm sunmaktadır.

Homojenizatör ile humus içindeki büyük tanecikler parçalanarak daha ufak mikro taneciklere dönüşürler. Yüzey alanlarının artması neticesinde yağ molekülleri daha kıvamlı bir yapı oluştururlar. Kıvam artınca madde kullanımını azaltır.

ETİKETLER : Hommak kalite teknoloji homojenizatör milkotek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör