Tomra’dan kabuklu yemiş, bakliyat ve çekirdek ayıklama makinesi

Kabuklu yemiş, bakliyat ve çekirdek işlenmesinde çığır açan yenilikler nadir görülse de Tomra’nın geçen yıl saha testlerinde büyük başarı yakalayan, rakipsiz ayıklama verimliliği ve ürün kalitesi sağlayan optik ayıklama makinesi Tomra 3C, en yenilikçi çözümleri sunuyor.
Bu haber 2020-12-03 16:19:01 eklenmiş ve 31911 kez görüntülenmiştir.

 

Gıda işleme tesislerinde bulunan mekanik ön temizleme hatları, uygun maliyetle genel ürün temizliği yapabilse de iyi ürünle benzer ağırlık ve ebatlara sahip, neredeyse aynı yapıdaki yabancı maddelerin ayıklanmasında yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle mekanik temizleme makinaları daha basit işlemlere uygunken optik ayıklayıcılar, hatalı seçme oranlarını düşürerek ve ürünün hassas bir şekilde sınıflandırılmasını sağlayarak verimliliği optimize ediyor. Böylece optik ayıklayıcılar, çok daha yüksek doğruluk seviyeleri sunabiliyor. Aynı zamanda kalite kusurlarını ve atık içerisindeki yan ürünleri de ayıklayarak gıda israfı ve ticari kayıplar engelleniyor. Günümüzde sadece büyük ölçekli üreticiler değil, artık küçük çaplı işletmeler de mekanik temizleme ve optik ayıklama teknolojilerinin entegre edildiği, ürün kaybını en aza indirgeyen çözümlere yöneliyor. Tomra 3C,  sezonun başladığı aylarda en yüksek kapasiteyle ürün işlenmesi, mekanikten optik çözümlere doğru geçişin hızlanması ve verimli olmayan bazı optik çözümlerin yenilenmesi  için yeni bir çözüm oluyor.

Tomra 3C, diğer geleneksel optik kanal ayıklayıcılardan farklı. Tomra’nın geliştirdiği rakipsiz çoklu spektral kamera ve lazer teknolojileri, kanallı makinelerle günümüze kadar mümkün olmayan ayıklama görevlerini en yüksek kapasite ve başarıyla yerine getiriyor. Bunun yanı sıra sadece renkli kameraya sahip modelleriyle de yalnızca renk ayıklaması gerektiren işlemler için çok uygun ilk yatırım maliyetiyle en yüksek performansı Tomra kalitesiyle garanti ediyor.

 

Bu benzersiz teknoloji kombinasyonu, kusurlar iyi ürünle aynı renkte ve yapıya sahip olsa bile yüksek başarıyla ayıklama gerçekleştirebiliyor. Buna örnek vermek gerekirse, üreticiden gelen kabuklu fındıkları aynı renk ve boydaki iç fındık ve taşlardan ayırmak, hele ki bunu sezon başladığında çok yüksek kapasitelerde en az ürün kaybıyla yapabilmek zorlu ve maliyetli bir iş oluyor. Üretici kaynaklı hammadde kalitesindeki değişkenlikler, her işletme için risk oluşturuyor. Tomra 3C, bu riskleri başarıyla an aza indirebiliyor.

 

Tomra 3C, ürün kabulü, kırma ve ön temizleme hatlarında zorlu şartlarda çalışabilmek üzere mümkün olan en basit şekilde tasarlandı.

Tomra 3C, 500 mm genişliğine iki, üç veya dört kanallı olarak üretilebiliyor. Toplam 2 metre ayıklama genişliği ve hızlandırılmış elektro-manyetik besleme ünitesi, sektördeki en yüksek ön temizleme makinası kapasitesini sunuyor. Kanallar istenildiği gibi bölünerek atığın eş zamanlı bir şekilde yeniden işlenmesine imkan tanırken, yüksek kalitede ana ürün, en az kayıpla yan ürünler ve konsantre bir atık sunuyor. Ürün besleme ve çıkışlarında toz toplamasına ek olarak kabuklu yemişlerin zarını ve ürünle birlikte gelen tozu toplayan üçüncü bir sistem en temiz işlemeyi garanti ediyor.

 

Bu durum, Tomra 3Cnin fındık, badem, ceviz, antep fıstığı ve yer fıstığı dahil tüm kabuklu yemiş işleme hatlarında ön temizleme yapmak üzere farklı noktalarda kullanılabilecekleri anlamına geliyor. Kabuklu yemişin yanı sıra Tomra 3c, gıda üreticileri ve işleyicilerinin çekirdek, tohum, tahıl ve bakliyat gibi ürünlerin özel ayıklama gereksinimlerini en iyi şekilde yerine getirerek yüksek kalite beklentilerini karşılıyor. Üstün performansı ve teknolojisi ile Tomra 3C, üretim verimliliğini artırmak, yüksek ürün kalitesini sağlamak ve artan pazar talebini karşılamak isteyen gıda işleyicileri için ideal çözüm oluyor.

ETİKETLER : Tomra makina gıda kalite kuruyemiş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör