Halil Koyuncuoğlu Süt Ürünleri 50 yaşında

Yarım asırdır önce dede mesleği olarak İzmir’de kurulan Halil Koyuncuoğlu Süt Ürünleri yaptığı yatırımlar ve kalitesi ile tüketicilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dededen toruna deyiminin hayat bulduğu firma kalitesinden ödün vermiyor. 1967 yılında İzmir ve Ege bölgesinde ilk toptan peynir satışını başlatarak süt ürünleri sektörüne adım attı. 1968 yılında İzmir tarihi Kemeraltı çarşısında ilk satış merkezini açan Halil Koyuncuoğlu Süt Ürünleri, 1979 yılında ilk süt fabrikasını kurarak kendi ürettiği ürünlerin satışına başladı. İzmir Ayrancılar’daki modern fabrikasında üretilen süt ürünleri damak zevkini bilenler için vazgeçilmez lezzetler sunuyor. Halil Koyuncuoğlu Süt Mamulleri Gıda ve Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Koyuncuoğlu aynı zamanda İzmir Ticaret Odası Süt Komitesi Başkanlığını da yürütüyor.
Bu haber 2020-07-23 12:22:30 eklenmiş ve 20972 kez görüntülenmiştir.

 

Ayrancılar’da modern fabrika

 İlk olarak Hisar Cami yanında1967 yılında eski peynirciler çarşısında kurulduklarını belirten Firma Kurucusu ve Sahibi Halil Koyuncuoğlu; “Peynircilik bizim dede mesleğimizdir ve bu mesleği dedemden öğrendim. Elli yıldır süt ürünleri üretimi ve satışına devam etmekteyiz. Soyadımızın Koyuncuoğlu olmasından da belli olduğu gibi dedelerimiz koyunculuk yapmışlardır. Dedemizin geleneksel peynircilik mesleğini devam ettiriyoruz. 50 senedir bu işte çalışıyorum. Güzel yıllar geçirdik, bu sektörde kıtlığı gördük, bolluğu gördük derken ayrancılarda bir fabrika kurduk. İlk zamanlar fabrikada peynir üretimi yapan birkaç kişi bizlerdik. Şimdi süt sektörünün çoğalmasından ve ilerlemesinden oldukça memnunum”dedi.

 

“Çekirdekten yetiştik”

Tecrübe ve kalitelerinde iddialı olduklarının altını çizen Halil Koyuncuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz peynir ve süt ürünleri üretimi konusunda çekirdekten yetiştik. Ustalık geleneğinden geldik ve bu işi bilen insanlarız. Oğlum Enis Koyuncuoğlu bu işi bilerek yetişti. Fabrika üretimini ona devrederek yeni nesillerin bu işi sahiplenmesini sağladım. Bugüne kadar ürünlerimiz ile ilgili hiç kimseden şikayet almadık. Sütçülükte en zor yapılan işlerden biri de peynirciliktir. Peynirciliği kaliteli hale getirmemizden dolayı gururlu ve sevinçliyiz. Müşteri potansiyelimiz gün geçtikçe artıyor. Uzun yıllardır bu sektörün içinde bir yer edindik.  Son teknolojiye ayak uyduruyoruz ve fabrikamızda üretime dair pek çok teknoloji ve makineyi kullanıyoruz.”

 

 Tamamen doğal yöntemlerle üretiyoruz ”

1970 senesinde Kollektif Şirketi kurduklarını söyleyen Halil Koyuncuoğlu; “Oğlum Enis Koyuncuoğlu yetişip işin başına geçince yeni fabrikamıza geçtik. Yeni fabrikamızda 11 yıldır süt ürünleri üretimine devam etmekteyiz. Toplam 30’a yakın ürün üretiyoruz. Tulum peyniri, beyaz peynir, koyun peyniri ve 4 ayrı koyun peyniri üretiyoruz. Süzme yoğurt ve ayran üretimi de yapıyoruz. Kaşar peyniri ana ürünümüz ve bu ürünümüzün kalitesi çok güzel ve müşterilerimiz tarafından oldukça beğeniliyor. Teneke Tulum, İzmir Tulum, Bergama Tulum, Kaşar Peyniri taze ürünlerimiz arasında ve devamlı sattığımız ürünlerdir. Ürünlerimizin genel olarak dağıtımını kendimiz yapıyoruz. Toptancı usulü çalışıyoruz ve imalatçılığa böyle devam etmekteyiz. Yaptığımız ürünlerde hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz ve tamamen doğal yöntemler ile üretiyoruz.”dedi.

 

 Süt Teknolojisi Mühendisleri gözetiminde üretim

Üretimden yana bir sıkıntımız yok ve her geçen gün müşterimiz artıyor diyen Koyuncuoğlu; “Her türlü kalite belgelerimiz mevcuttur. Helal gıda belgemiz var. Süt Teknolojisi Mühendisleri gözetiminde üretilen ürünlerimizin kalitesini müşterilerimiz ve tüketicilerimiz biliyor. Senelerdir bu işi yaptığımız için tecrübenin faydalarını görüyoruz ve istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz. İzmir bölgesinde toptancı üstü veriyoruz. İsteyenlere fason üretim yapıyoruz. Genelde her yerde ürünlerimizi bulabilirsiniz ve  24 saat çalışıyoruz. Yoğun bir ihracatımız yok ama, yıllar önce beş-altı yıl boyunca Fransa’ya ürünlerimizi gönderdik. Koyun sütü azaldığı için ihracatı bıraktık ama şimdi iç piyasaya veriyoruz. Koyun sütü her geçen yıl azalıyor. Yeni nesil koyun peynirinin tadını ağır buluyor ve pek yemiyor. Bence koyun peyniri bambaşkadır. Koyun peynirini bir sene bekletip öyle satıyoruz. Koyun peynirinin maliyeti yüksek. İnek sütünden de güzel ürünler yaptığımız için müşterilerimize koyun peynirini pek aratmıyoruz.”dedi.

 

“Fazla üretim süt tozunda değerlendiriliyor”

Öyle tahmin ediyorum ki süt sektörü Türkiye de yine bir numara olacak diyen Halil Koyuncuoğlu; “Türk süt ürünleri kalitesi ve damak tadı ile Ortadoğu ve tüm dünyada tercih edilecek diye düşünüyorum. Şu anda İzmir’in tarım ve hayvancılıkta önde gelen Tire - Ödemiş bölgelerinde sütçülük çok arttı. Bu bölgelerde muazzam bir ilerleme var. Öyle tahmin ediyorum ki süt sektörü Türkiye de yine bir numara olacak. Gelecekte muazzam bir ihracatımız olacak. Dünya bizim ülkemizdeki kaliteyi tutturamıyor. Şuanda ülkemizde süt bolluğu devam ediyor. Her geçen gün yeni çiftlikler kuruluyor. Bu çiftliklerde İyi süt veren ineklerimiz var ve bunları işleyecek çok tecrübeli gıda mühendislerimiz yetişiyor. Türkiye olarak biz sütçülüğü ve modern sütçülüğü öğrendik. Sırf peynir yapmakla iş bitmiyor. Bilgilendirmelerle modern sütçülük yapıyoruz. Süt sektörünün önünü çok açık görüyorum. Karamsarlığa gerek yok diyorum ve süt bol diye de bazı sıkıntılara girmeye gerek yok. Fazla üretim olduğunda süt tozunda değerlendiriliyor. Önceleri Türkiye’de süt tozu bilinmezdi ama artık süt tozu da yapmayı öğrendik.”şeklinde konuştu.

 

 “Umutsuz olursak yaşayamayız”

İşadamı olarak Türkiye ekonomisinden umutlu olduğunu belirten Koyuncuoğlu; “Umutsuz olursak yaşayamayız. İnşallah güzel ülkemiz pandemi sonrası istikrara kavuşacak ve ticari hayatımız canlanacaktır. Türkiye’miz kalkındıkça,  süt ve sütçülük de ilerliyor ve her türlü ürün üretiliyor. Bugün Ödemiş’e gidin Küçük Menderes havzasına bakın, süt üretiliyor, patates tarımı yapılıyor, çiçek ihracatı yapılıyor. Her sene bol ürün çıkıyor. Bereketli topraklarımız var, umutsuz olmaya gerek yok, ben ülkemizin geleceğinden umutluyum.”dedi.

 

Halil Koyuncuoğlu Süt Ürünleri’nde şirket bayrağını 2000 yılında Enis Koyuncuoğlu devraldı. Enis Koyuncuoğlu yaptığı son teknolojik yatırımlarla yeni fabrikayı 2009 yılında üretime geçirdi. İlk zamanlar peynir üretimiyle başlayan tesislere yoğurt, ayran, tereyağı ve süzme yoğurt üretiminin de eklenmesiyle firma, üretim yelpazesini genişleterek büyüttü. Halil Koyuncuoğlu süt ürünleri, müşterileri ve tüketicileri ile günden güne büyüyerek yoluna devam ediyor.

 

Halil Koyuncuoğlu Süt Ürünleri tarihçesi

·         1967 İzmir Kemeraltı Çarşısında Kuruluş

·         1969 Toptan Peynir Satışı

·         1975 İzmir Gıda Çarşına taşınma ve merkez oluşturma

·         1979 İlk Peynir üretim tesisinin açılışı. (AYRANCILAR)

·         1979 Beyaz Peynir, Tulum Peynir ve Lor üretimine başlanması

·         1985 Dikili bölgesi koyun ve keçi sütünden peynir üretim tesisi açılışı

·         1986 Kaşar Peyniri hattının devreye girmesiyle, Kaşar Peyniri üretimine başlanması

·         2007 Yeni fabrika inşaatına başlanması

·         2009 Avrupa normlarında, son teknolojik yatırımlarla, yeni fabrikamızda üretime başlanması

·         2009 ISO 9001:2008 ve HACCP 22000 kalite belgelerinin alınması

·         2010 Ayran, süzme yoğurt ve doğal yoğurt üretim hattının tamamlanıp üretime başlanması

·         2012 Helal gıda sertifikasının alınması

·         2012 Gıda ve Hayvancılık bakanlığından onay belgesinin alınması

    2020 Tam 50 yıldır sektörde var olmanın mutluluğu

 

ETİKETLER : Halil Koyuncuoğlu süt peynir ayran yoğurt
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Süt haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör