Hommak dünya markası olacak

Süt ürünleri, yiyecek & içecek, kimyasal, kozmetik ve ecza ürünleri uygulamaları için gerekli kapasite ve basınçlarda homojenizatör, yoğurt dolum, ricotta sistem ve mikser makinaları üreten Hommak Makine üretiminin %85’ini ihrac ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Hommak Makine kurulduğu yıldan bugüne kadar Ar-Ge, tasarım ve ürün geliştirme çabalarına paralel olarak gelişme gösterdi. Türkiye’de Gıda teknolojileri üretimi konusunda lider bir firma olarak yurtiçi ve yurtdışında büyümesini sürdürüyor.
Bu haber 2018-12-17 12:34:14 eklenmiş ve 4681 kez görüntülenmiştir.

 

“Homojenizatör ve yoğurt dolum, ricotta sistem ve mikser makinaları üretmekteyiz”

 Dünyada 40 dan fazla ülkeye ihracat  gerçekleştirdiklerini belirten Fabrika Müdürü Yüksek Makine Mühendisi Engin Yetik: “Süt ürünleri, yiyecek & içecek, kimyasal, kozmetik ve ecza ürünleri uygulamaları için gerekli kapasite ve basınçlarda homojenizatör, yoğurt dolum, ricotta sistem ve mikser makinaları üretmekteyiz. Milkotek-Hommak 2018 sonu itibari yaptığı yurtdışı açılımları sayesinde satışının yüzde 85’ini 40’dan fazla ülkeye gerçekleştirmektedir. Kurlardaki dalgalanma ülkemizin ekonomisinde türbülansa sebep olmuşsa da, firma olarak bu durumu avantajlı hale çevirmesini bildik. 2018 yılını 2017 yılına göre daha iyi bitireceğimizi söyleyebilirim ve 2019 hedeflerimizi daha büyük tutuyoruz. Satış faaliyetlerimizi 6 kıtada gerçekleştirmekteyiz. Atlantikten Pasifiğe kadar dünyanın farklı ülkelerinde oluşturduğumuz temsilcilikler ile gücümüze güc katmaktayız.”dedi.

 

“Yurtdışı fuarlarına katılıyoruz”

Her yıl ortalama on yurtdışı fuarına standlı katılım gerçekleştirdiklerini söyleyen Engin Yetik: “Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika,  ve Rusça konuşan ülkelerde sektörel fuarlara katılmaktayız. Yıl içerisinde 10 sektörel fuar katılımımız oluyor. Stratejik pazarlama faaliyetlerine önem vererek marka bilinirliğimizi artırıyoruz. Hommak markası dünya genelinde yer edinmiş lider markalardan biri olma yolunda ilerliyor ve süt endüstrisi alanında dünya çapında referanslar oluşturuyoruz.

2018 yılında fabrika üretim kapasitemizi iki katına kadar genişlettik. CNC ve diğer makina ekipmanlarında ciddi yatırımlar yaptık. Bu gelişmelere paralel olarak, çalışan sayımızda da artış gerçekleştirdik. Yatırımların yavaşladığı bu dönemde firma olarak Türkiye’nin geleceğine inanıyor ve adımlarımızdan taviz vermeden emin adımlarla ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 “4. nesil Hommak Homojenizatörler ürettik”

Yeni teknolojik modeller ile uluslararası pazarda rekabet edebilir olduklarını ifade eden Engin Yetik: “Arge çalışmaları neticesinde Hommak Homojenizatörlerin 4. nesil modellerini üretmeye başladık. Yeni teknolojik modeller ile uluslararası pazarda rekabet edebilir olduk ve kalitede Avrupalı rakiplerimizin önüne geçerek sunduğumuz fiyat rakamlarıyla tercih edilen marka haline geldik. Homojenizatör makinelerinde bugün itibari ile 8 modelimiz mevcut ve bu alanda ürettiğimiz makinelerin teknolojisini geliştirerek ürün grubumuzu çeşitlendiriyoruz. 20 LT/H den 40.000 LT/H kapasite ve 1.600 Bar basınç değerlerine kadar homojenizatörler ve pistonlu pompa makinelerini üretiyoruz. 2018 yılında C serisi 100 LT/H ve S serisi 500 LT/H modelleri ile iki yeni makine üretimine başladık. Bu modeller ile küçük ölçekli üretici firmalara ve pilot tesislere çözüm sağlamaktayız.”dedi.

 

“Ürün yelpazemiz genişliyor”

Ürün yelpazelerinin sürekli genişlediğini belirten Engin Yetik sözlerini şöyle sürdürdü:Akışkan ürün uygulamaları için geniş çözüm yeteneğine sahibiz. Bunun yanında sıvı-toz uygulamaları için 2018 yılında HOMMIX E-MX50 ve E-MX100 mikser modellerini uzun bir Arge çalışması sonucunda üretmeye başladık. Hommix mikserin çalışma prensibi rotor-stator sistemine dayanmaktadır. İyi makro ve mikro karışım teknolojisine sahiptir. Hommix’in avantajı, karışımda kesinlikle sedimantasyon (çökelme ve tortu birikimi) oluşmaz, hassas karışım elde edilir. Hommix mikserleri süt ürünlerinde, gıda endüstrisinde,  kimya endüstrisinde, ilaç üretiminde ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.”

 

“Özel üretim makinemiz, Ricotta System”

Ricotta System makinemiz yüksek proteinli çeşitli peynir üretimlerinde kullanılmaktadır diyen Yetik: “Az yağlı yüksek proteinli ricotta peyniri ile kas kütlenizi artırın. Sütte bulunan peynir altı suyu genelde peynir hazırlanırken yok olur. Ama bu ricotta için geçerli değil. Yarım su bardağı ricotta peynirinde 14 gram vücudu sıkılaştıran peynir altı suyu bulunuyor. Aynı zamanda kas gelişimini tetikleyen aminoasit lösin açısından zengin olan ricotta sayesinde yağlarınızı azaltabilirsiniz.

Hommak tasarımı ve üretimi olan R-HM10 model Ricotta System makinemiz ile süt ürünleri uygulamalarında sektörün ihtiyaç duyduğu lor peynirinin değerlendirilerek yüksek proteinli çeşitli peynir üretimlerinde kullanılmasını sağlar. Bunun yanı sıra olgunlaşmış bazı peynir türlerinin Ricotta sisteminden geçirilerek sürülebilir kıvamda peynir oluşturulmasında kullanılmaktadır.”dedi.

Yeni fabrikasını dört yıl önce taşınan Hommak Makine AŞ. ürettiği makinalar ile önümüzdeki dönemde de adından sıkça söz ettirecek.

 

 

 

ETİKETLER : Hommak homojenizatör kalite Engin Yetik makine
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör