Emay Çiğ Süt yakında piyasada

Gıda Mühendisi İsmail Mümin tarafından İzmir’in Urla ilçesi Kuşçular Köyü’nde 2007 yılında kurulan Emay Çiftliği yakında çiğ sütünü piyasaya sunacak. Emay Çiftliği, 20 dönümlük arazide, 150 sağmal olmak üzere 370 büyükbaş hayvan besleme ve günlük 5 bin litre süt üretim kapasitesine sahip. Türkiye’deki sayılı Ari Çiftliklerden biri olan Emay Çiftliği ürettiği çiğ sütü tüketiciler ile buluşturacak.
Bu haber 2018-12-17 12:16:25 eklenmiş ve 4920 kez görüntülenmiştir.

 

“Sağlıklı süt sağlıklı hayvanlardan elde edilir”

 APV Hemisan ve Hemitek şirketlerinin kardeş kuruluşu olarak kurulan Emay Çiftliği, Emay markası ile üreteceği kaliteli ve bakteri sayısı düşük hijyenik sütleri yakında tüketicilere sunacak diyen Emay Çiftliği’nin İşletme Müdürü Gıda Mühendisi Hülya Mümin: “Çiğ sütün sağlıklı bir ortamda, sağlıklı hayvanlardan elde edilmesi gerekmektedir. Öncelikle sağlıklı süt sağlıklı hayvanlardan elde edilir.  Çiğ süt en basit tanımıyla işlem görmemiş süt demektir. Homojenize veya pastörize edilmemiş olan sütün faydaları olduğu kadar yeterli hijyen sağlanmayan ortamlarda taşınır ve saklanırsa insan sağlığına zararlı bakteriler barındırabilir. Onun için Ari bir çiftlik olan Emay Çiftliğimizde, gıda mühendisleri eşliğinde üreteceğimiz kaliteli ve hijyenik çiğ sütlerimizi günlük olarak tüketicilere ulaştıracağız.”dedi.

 

Emay 8 yıldır ‘Hastalıktan Ari Çiftlik’

8 yıldır ‘Hastalıktan Ari Çiftlik’ statüsünde olduklarını söyleyen Hülya Mümin: “Hastalıktan Ari Çiftlik demekle Ari olunmuyor. Bunun belli prosedürleri vardır. Hastalıklardan Ari Çiftlik; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kontrolleri titizlikle yapılmış tüberküloz ve brucella hastalıkları yönünden korunaklı olduğu ispat edilmiş çiftliktir.  İşletmelerdeki her hayvana tek tek özenle sağlık testleri uygulanır ve sonuçların uygun olması durumunda işletme Ari Çiftlik ünvanını almaya hak kazanır. Ancak bu sertifika 1 yıl süre ile geçerlidir ve her yıl testler tekrar edilir. Emay Çiftlliği olarak biz, ilk ‘Hastalıklardan Ari’ çiftlikler için Sağlık Sertifikası’nı 8 yıl önce 2010 yılında hak ettik.  Uyguladığımız hassasiyetler sonucunda ‘Hastalıklardan Ari’ ünvanımızı koruyoruz ve bunu korumakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

 

“Çiğ süt sağlıklı ortamda üretilmelidir”

Çiftliklerde işletme yönetimi ve bakımının çok önemli olduğunu belirten Hülya Mümin sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle sağlıklı süt ancak sağlıklı hayvanlardan elde edilir. Hayvanların barınaklarında temizlik ve hijyene özen gösterilmelidir. Hayvanlar sağımda veteriner tarafından meme sağlığı kontrolleri yapılmalı ve sağım hijyenine azami özen gösterilmeli ve süt sağılınca hemen artı 4 derecede soğutulmalıdır. Hayvanların içtikleri suyun düzenli analizleri yapılmalı, tükettikleri otlar ve yemler uygun koşullarda depolanmalı, hastalıklara karşı aşılama programları uygulanmalıdır. Hayvanların sağlıklı olması ise, işletme yönetimi ve bakım koşullarına bağlıdır. Bu koşulların tümünü sağlayabilmek oldukça zor olsa da sağlandığı takdirde başarı kendiliğinden gelecektir. Emay çiftliğimiz her türlü sağlık ve hijyen koşullarının hepsini sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde tüketiciler sütümüzün farkına varacaklardır”

 

“Hayvanlarda koruyucu hekimlik önemlidir”

Öncelikli hedeflerinin kaliteli ve sağlıklı ürün üretmek olduğunu söyleyen Hülya Mümin, bunun yolunun sağlıklı hayvanlar ve stressiz bir ortamdan geçtiğini belirterek; “Emay Çiftliği’nde hayvan sağlığını korumak adına koruyucu hekimlik uygulamaları takip edilir, aşılama ve vitamin uygulamaları düzenli olarak yapılır. Koruyucu hekimlik uygulamalarımız bebeklik döneminden başlar. Öyle ki, bir buzağı hayata başlamasının üçüncü ayından itibaren karşılaşabileceği hastalıklara ve zararlı iç-dış parazitlere karşı düzenli olarak aşılanmaya başlar. Bunun neticesinde bize sağlıklı ürünler üreten ergin hayvanlar yetişir. Hayvanın sağlığını korumak adına dikkat edilen diğer önemli faktör ise strestir. Stresin insan hayatındaki etkilerini hepimiz biliyoruz. Aynı şekilde stres sığırlarda da olumsuzluklara sebep oluyor. Stres faktörlerine maruz kalan sığırlarda süt kalitesi ve miktarı düşer, et kalitesi bozulur ve hayvanın hastalıklara karşı direnci zayıflar. Emay Çiftliği’nde hayvanların strese maruz kalmaması için de çeşitli önlemler alınmıştır. Bunlar hayvanların önünde sürekli olarak taze su ve yem bulunması, barınaklarda yüksek sesle konuşulmaması, barınakların sürekli olarak temiz ve düzenli tutulması, hayvanların her biri için bulundurulan özel kauçuk yataklıklar ve yazın sıcaklık stresine karşı kullandığımız özel fanlar ve sprey sulama sistemleridir. Bütün bu dikkat edilen unsurlar bize neticede sağlıklı hayvanlar ve bu hayvanlardan elde edilen sağlıklı ve kaliteli ürünler sunmaktadır.”dedi.

Emay Çiftliği kendi işletmelerinden üretmiş oldukları doğal çiğsütü üreticiden direk tüketiciye ulaştırarak, insanların sağlıklı beslenmesine katkı sağlayacak. Çiğ süt içilerek tüketilebildiği gibi yoğurt ve diğer süt ürünlerine dönüştürülerek de tüketiliyor.

ETİKETLER : Süt Emay Çiğ Süt İsmail Mümin Hülya Mümin sağlıklı süt
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Süt haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör