Kuru Yemişiniz gerçekten kuru mu?

Abdullah ŞEN - Apack Ambalaj - info@apack.com.tr
Bu haber 2018-07-09 18:13:02 eklenmiş ve 2894 kez görüntülenmiştir.

 

Açıkta kuruyemiş satışına pek aşinayızdır. Ülkemiz pazarlarında hemen karşımıza çıkar. Çuvallar, sepetler, tezgahlar üzerinde açık seçik sergilenen kuru yemişlerimiz, kurutulmuş sebzelerimiz.  Aslında bu görüntü az gelişmiş bütün ülkelerde alışılmış manzaralardan. Pazardaki herkes, ellerinin temizliğine, hasta olup olmadığına bakmaksızın bu ürünleri eller, kendince kontrol eder, tadına bakar, avucunda kalan ürünü tekrardan tezgaha döker. Salgın hastalıkların en sevdiği hareketler bunlar.

 

Avrupa Birliği normları açıkta gıda ürünü satışını istemiyor. Çünkü AB ülkeleri, alışveriş yaptığı ülkelerden kendi ülkelerine bulaşıcı hastalıkların gelmesini istemiyor. Bunun önlemini de taa üretici ülkelerden başlayarak ağır kurallar eşliğinde denetlemeye çalışıyor. Toplum sağlığı açısında sakıncalı olan bu durumu biz de doğru bulmuyoruz elbette.

 

 

Ama binyılların alışkanlığını toplumun genlerinden kazımak da pek kolay değil.  AB üyeliği yolunda son yıllarda bizim ülkemizde de bazı temel sağlık kuralları uygulanmaya başlandı. Önce seyyar satıcılarımız dükkanlara girmeye zorlandı. Köfte-ekmek, kokoreç gibi fastfood geleneklerimiz sokaklardan kayboldu. Bu kuralların devamında gıda maddelerinin ambalaj içine girmesi konusu gündeme geldi. Her ne kadar çevreci kesimler plastik kullanımını arttıran bu duruma karşı çıksalar da, daha iyisi ve ucuzu bulunana kadar plastik türevleri ambalaj için en doğru malzeme olarak görülüyor.

 

Karın doyurmalık yemeklerimiz yanında, atıştırmalıklarımız da pek meşhurdur. Kuru yemişlerimiz, şekerlemelerimiz, kurabiyelerimiz, çiğ köftemiz saymakla bitmez. Bunların içinde kuru yemişlerin pazarda oldukça büyük bir ticari payı var. Yukarda sözünü ettiğimiz gibi pek çok yerde hala açıkta kuruyemiş satışı yapılmakta. Ancak son yıllarda birkaç değerli marka, ürünlerini ambalaj içinde pazarlamaya başladı. Bu stratejileri oldukça tuttu. Artık büyük şehirlerde neredeyse açıktan çekirdek alıp çıtlayan kalmadı. 

 

 

Bazı bölgelerimiz dışında iklimimiz oldukça rutubetli. Bu nedenle açıkta satılan ürünler çok hızlı bir şekilde nem çekmekte ve çıtırlığını-tazeliğini yitirmektedir. Kavrulduktan sonra kuruyemişi üzerine sinen o güzel koku da ürün açıkta durdukça kaybolmaktadır.  Kuruyemiş üreticileri bazı katkı maddelerini ve tuzu bolca koyarak ürünlerin raf ömrünü uzatmaya çalıştılar. Kuruyemiş konusunda çoğumuzun gurme sayılabileceği ülkemizde bu yöntemler tutmadı. Tüketici, ambalaj içinde lezzetini ve kokusunu yitiren ürünlerden hemen uzaklaşarak açıkta satılanları tercih etti. Kusuru da üründe değil, ambalajın yapıldığı plastikte buldular. Plastiğin kokusunun ürüne sindiğini idda edenler oldu.

 

Dünya pazarları ambalajsız ürün almamakta direniyor

Bunun üzerine kuruyemiş üreticileri daha doğru ambalaj yöntemlerinin arayışına girdi. Kurutulmuş gıdalar nemi mıknatıs gibi çekiyordu. Bu irtibatı kesmek gerekiyordu. Bazıları çözümü buldular, ürünlerini hem iç hem de dış pazarlara sundular ve çok olumlu tepkiler aldılar.

 

Yakın zamanda açıkta gıda satışı tamamen yasallığına kaybedecek. Henüz zaman varken üreticilerimizin kendi ürünlerine ait ambalaj çözümlerini geliştirmeleri gerekmektedir. Çünkü pazara çıkıldığında ambalajı geliştirmek için zaman kalmayacaktır. 

 

Her ürünün ambalaj tekniği farklılık gösterir. Her ürüne uygulayacağınız vakum, gıda gazı miktarları ve tipleri değişecektir. Ayrıca kullanılacak ambalaj plastiğinin türevi, niteliği, geçirgenliği, kalınlığı da önemli etkenler listesindedir. Ne yazık ki bu konularla ilgili çok yaygın bir bilgi birikimi ve yazılı literatür yoktur. Firmalar kendi deneyimleriyle ürünlerine ait çözümler üretmektedir.

 

Gıda ambalaj makinesi üreten firmalar aynı zamanda müşterileri için ambalaj çözümleri de sunmaktadır. Her firmanın sektörel deneyimi farklıdır. İlgi alanları, pazarlarının genişliği ile doğru orantılıdır. Firmamız uzun yıllardır kuruyemiş ve kurugıda üzerine ambalaj çalışmaları yaptığı için farklı ürünlerde epeyce deneyim sahibidir. Ürününüzün kavrulduğu anki tazeliğini ve kokusunu müşterilerinize taşıyabiliriz. Üretiminizi tam otomatik makinelerde, AB normlarına uygun ambalajlamak isterseniz bu konuda sizlere destek vermekten mutluluk duyacaktır. Kuruyemişlerinize katkı maddesi uygulamadan sağladığımız raf ömrü ise sizleri ekonomik olarak epeyce kazançlı çıkartacaktır.

 

Son yıllarda atıştırmalıklar için çok ilginç konsept ambalajlar geliştirildi. Bildiğiniz gibi dünya ülkeleri, maliyet kaleminden önce, çevrecilik–geri dönüşüm–sağlık–yenilikçi ve şık ambalajlar üzerine çalışmayı daha önemli buluyor. Bu da gelişmiş ülkelerdeki ambalajları gördüğümüzdeki hayranlık ile örtüşüyor.

 

Ambalaj firmalarının işi sadece müşterilerine makine satmakla değildir. Bizler dünyadaki yenilikçi gelişmeleri yakından izleyerek müşterilerimizin ufkunu açmayı ve pazarda onlara prestij kazandırmayı da görev saymalıyız. Çünkü ambalaj dünyası ucu bucağı olmayan, sınırları hayal dünyamız kadar geniş bir alandır. Ambalaj Dünyası asla tükenmeyecek bir mecradır. Çünkü bir ürün ve bir pazar oldukça ambalaj da olacaktır.  

 

ETİKETLER : kuruyemiş apack makina Abdullah Şen ambalaj paketleme gıda
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gıda haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Corona Covid 19 cirolarınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi
Az etkiledi
Kısmi etkiledi
Hiç etkilemedi
Ciromuz arttı
Puan Durumu
Food Sektör Dergisi 20. yıl
© Copyright 2021 Sidas Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Organizasyon
Makale
Turizm
Gıda
Fuar
Food Sektör